3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ 20 legnagyobb gazdasági súllyal bíró országának vezetői a héten Londonban tanácskoztak, az előzetesen szkeptikus vélemények ellenére azért voltak eredmények a csúcson. A legfontosabb, hogy megháromszorozzák az IMF segélykeretét, illetve megállapodtak a pénzügyi rendszer szigorúbb ellenőrzéséről.

Az elemzők arra számítanak, hogy a londoni G20-értekezlet következtében csökken az Egyesült Államok súlya a világgazdaságban, több szerepet kapnak a nemzetközi szervezetek, mint például a Nemzetközi Valutalap (IMF), a Világbank, valamint az ázsiai régió országai, elsősorban Kína.

Előzetesen nem sok érdemi eredményt vártak a szakemberek a londoni G20-csúcstól, ahhoz képest viszonylag jelentős lépésekről sikerült megállapodni, ez hozzájárult ahhoz, hogy az utóbbi napokban ismét az optimizmus lett úrra a világ tőzsdéin.

A tanácskozás egyik legfontosabb eredménye, hogy az IMF segélykeretét az eddigi 250 milliárd dollárról 750 milliárdra emelik meg. A tudósítások szerint először csak meg akarták duplázni a keretet, azonban Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter javaslatára végül még nagyobb mértékű bővítés mellett döntöttek. A segélykeret egyharmadát a megállapodás szerint az Európai Unió, Japán és Kína biztosítja.

Az IMF SDR tartalékait is 250 milliárd dollárral megnövelik a megállapodás szerint. Az SDR tartalékokból történő részesedést eddig bizonyos feltételekhez, gazdasági reformok végrehajtásához kötötték, de mostantól ez nem alapfeltétel. Nyilván a kvótarendszer megmarad, tehát minden ország a kvótájának (a befizetéseinek) arányában részesülhet az IMF forrásokból. Mindez az IMF-keret megtriplázásával együtt azt jelenti, hogy több mint 1000 milliárd dollárt fordítanak a világgazdaság talpra állítására.

Az elmúlt hat hónapban az IMF mintegy 55 milliárd dollárnyi hitelt helyezett ki, ebből kapott például hazánk is. Ebből is látszik, hogy a keret 750 milliárdra emelése kifejezetten nagy lépésnek tekinthető.


A világ vezetői belátták, hogy az eltérő és laza szabályozások mentén a kockázatvállalási hajlandóság és a hitelfelvétel szinte irracionális módon emelkedett, amelyen mindenütt változtatni kell. A hitelminősítő intézeteket, a pénzügyi szférában a juttatásokat, illetve a kockázatvállalás mértékét a valamennyi pénzügyi eszköznél, erősen szabályozni kell.

Az IMF mellett létrehozzák az úgynevezett Pénzügyi Stabilitás Tanácsát (FSB-t, Financial Stability Board-ot), amelynek az lesz a szerepe, hogy a közelgő pénzügyi veszélyforrásokra felhívja a figyelmet. A piacokon a tőkeáttételes kereskedés lehetőségét is korlátozni fogják, lecsökkentik, illetve a bankokat arra fogják kötelezni, hogy több készpénzt tartalékoljanak a váratlan helyzetekre, erősítve a saját likviditásukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!