A legfontosabb grafikon szokás szerint az, hogy alul- vagy felülsúlyozottak-e a befektetők, ezt meg is próbálom bemásolni:
//www.portfolio.hu/vallalatok/nem_ijedtek_meg_a_profik_nagy_kedvenc_a_richter.142342.html
Ami lényeges: továbbra is lasszóval kell keresni a túlsúlyozott, azaz a tőzsdével kapcsolatban optimista befektetőket, ám az alulsúlyozottakból van bőven. Ez egyébként részben leképzi a piaci hangulatot: habár a befektetők globálisan nem pesszimisták, ám (részleges, nagyon enyhe) optimizmusukat csak a QE táplálja, a növekedéssel kapcsolatbanszinte univerzálisan pesszimisták. Szinte alig van olyan befektető, aki el tudná képzelni, hogy a következő 6-18 hónapban komoly növekedés lenne a világba. Röviden, növekedési félelmek vannak még mindig. Eközben pedig azt látjuk, hogy a piacok hangosan ordítják: növekedés van! Az esetek 90%-ban tapasztalataim szerint ilyenkor a piaci jelzéseknek kell hinni, s egyelőre én is ezt teszem.
Ha feltételezzük, hogy tényleg növekedés lesz, akkor akár még igaza is lehet a kormányzatnak, hogy jövőre idehaza is lesz jelentős GDP-bővülés, ami viszont várhatóan inflációs nyomással is járna, nem lehetetlen tehát akár a 4-5%-os inflációs és reál gdp-bővülés, tehát 8-10%-os nominális gdp-bővülés sem. Tudom, hogy ez most eléggé überoptimistának tűnik, de nem zárhatjuk ki. Ebben az esetben viszont az MNB-nek tényleg jó sok kamatot kell emelnie még. Viszont, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a kormányzat várhatóan telerakja a monetáris tanácsot saját embereivel, akkor simán lehetséges az is, hogy hagyják elszállni az inflációt, és 6% körül marad a kamatszint egész évben, miközen a pénzromlás üteme bőven az elvárt 3% felett lesz (persze lehet hogy a célt meg megemelik 4%-ra és máris kevesebb a probléma).
A globális növekedés alapvetően jó hír lenne Magyarországnak, és a magyar gazdaságpolitikának, mert növelné esélyét, hogy kockázatos tervük bejön.
A részvénypiacra pedig - visszatérve a fenti felmérés eredményeire - igen nehéz pesszimistának lenni, ha ennyire nem hisz senki a növekedésben. A legjobbnak azonban továbbra is a globális kötvénypiacokat tartom: a hozamok emelkedésében (árfolyamok esésében) tág tér van továbbra is.
/www.citadellaconsulting.hu/