3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megjelent a portfolio szokásos havi felmérése, amiben az alapkezelőket szokták megkérdezni a részvénypiacról alkotott véleményükről (mi is részt veszünk benne). Habár a cím az, hogy "nem ijedtek meg a profik", szerintem a felmérés adatai egészen mást mutatnak.

A legfontosabb grafikon szokás szerint az, hogy alul- vagy felülsúlyozottak-e a befektetők, ezt meg is próbálom bemásolni:

//www.portfolio.hu/vallalatok/nem_ijedtek_meg_a_profik_nagy_kedvenc_a_richter.142342.html

Ami lényeges: továbbra is lasszóval kell keresni a túlsúlyozott, azaz a tőzsdével kapcsolatban optimista befektetőket, ám az alulsúlyozottakból van bőven. Ez egyébként részben leképzi a piaci hangulatot: habár a befektetők globálisan nem pesszimisták, ám (részleges, nagyon enyhe) optimizmusukat csak a QE táplálja, a növekedéssel kapcsolatbanszinte univerzálisan pesszimisták. Szinte alig van olyan befektető, aki el tudná képzelni, hogy a következő 6-18 hónapban komoly növekedés lenne a világba. Röviden, növekedési félelmek vannak még mindig. Eközben pedig azt látjuk, hogy a piacok hangosan ordítják: növekedés van! Az esetek 90%-ban tapasztalataim szerint ilyenkor a piaci jelzéseknek kell hinni, s egyelőre én is ezt teszem.

Ha feltételezzük, hogy tényleg növekedés lesz, akkor akár még igaza is lehet a kormányzatnak, hogy jövőre idehaza is lesz jelentős GDP-bővülés, ami viszont várhatóan inflációs nyomással is járna, nem lehetetlen tehát akár a 4-5%-os inflációs és reál gdp-bővülés, tehát 8-10%-os nominális gdp-bővülés sem. Tudom, hogy ez most eléggé überoptimistának tűnik, de nem zárhatjuk ki. Ebben az esetben viszont az MNB-nek tényleg jó sok kamatot kell emelnie még. Viszont, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a kormányzat várhatóan telerakja a monetáris tanácsot saját embereivel, akkor simán lehetséges az is, hogy hagyják elszállni az inflációt, és 6% körül marad a kamatszint egész évben, miközen a pénzromlás üteme bőven az elvárt 3% felett lesz (persze lehet hogy a célt meg megemelik 4%-ra és máris kevesebb a probléma).

A globális növekedés alapvetően jó hír lenne Magyarországnak, és a magyar gazdaságpolitikának, mert növelné esélyét, hogy kockázatos tervük bejön.

A részvénypiacra pedig - visszatérve a fenti felmérés eredményeire - igen nehéz pesszimistának lenni, ha ennyire nem hisz senki a növekedésben. A legjobbnak azonban továbbra is a globális kötvénypiacokat tartom: a hozamok emelkedésében (árfolyamok esésében) tág tér van továbbra is.

/www.citadellaconsulting.hu/

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!