10 857 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,14 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,24 százalékkal visszaesett, a Shanghai Composite viszont 1,14 százalékkal erősödött. 0,39 százalékos mínuszban fejezte be a napot a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig néhány pontos gyengülés volt tapasztalható.
A hétvégén több közel-keleti országból is zavargásról érkeztek hírek, a tunéziai és egyiptomi tüntetők sikere Líbiában és Bahreinben is arra ösztönözték a lakosságot, hogy vonuljon az utcára. Szakemberek szerint a tüntetések legnagyobb gazdasági kockázata az olajár emelkedése lehet, hiszen ha a jelenlegi 100 dollár körüli szintről újabb 20-30 dollárral emelkedik a nyersanyag jegyzése, akkor félő, hogy újabb recesszióba csúszik a világgazdaság.
Hétfőn egyébként éppen a nyersanyagok drágulása volt az egyik említésre méltó esemény: az olaj 2 százalékos emelkedés után 91,50 dolláron állt, az arany jegyzése fél százalékkal emelkedett, az ezüst pedig 30 éves csúcsra drágult.
Az emelkedő olajár miatt egyébként Kína idén először arra kényszerült, hogy megemelje a benzin és a gázolaj kiskereskedelmi árát is. Mindez az inflációs nyomás miatt lehet érdekes, az ország vezetése ugyanis jelenleg éppen a fogyasztói árak emelkedésétől tart a leginkább, az elmúlt hónapokban háromszor is emeltek az alapkamaton. Múlt pénteken a kínai jegybank ismét megnövelte a bankok számára kötelezően előírt tartalékráta mértékét, azonban a jelek szerint ez nem volt különösebb hatással a piacra.
mfor.hu