2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyrészt a vártnak megfelelő makroadatok jelentek meg ma a tengerentúlon, melyek így a részvénypiacokon sem okoztak jelentős mozgást.

Több fontos makroadatot is közöltek ma délután az amerikai hatóságok, főleg a lakáspiaci számokat és a termelői árindexeket figyelte érdeklődéssel a piac. A lakáspiac felemás teljesítményt nyújtott májusban: bár a vártnál kisebb mértékben nőtt a kiadott építési engedélyek száma, a megkezdett lakásépítések száma viszont visszaesett. A termelői árindexek vártnál nagyobb mértékű emelkedése a statisztika szerint a magas élelmiszer- és energiaáraknak köszönhető.

Májusban 969 ezer építési engedélyt adtak ki, ami elmarad az áprilisi 978 ezres adattól, viszont magasabb, mint a várt 960 ezres szám. A megkezdett lakásépítések viszont 1,032 millióról 975 ezerre estek vissza a múlt hónapban, ami kissé elmarad a 980 ezres konszenzustól.

A termelői árindexeknél a piac a magárindexeket veszi különösen figyelembe, mivel ezek mutatják az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított áremelkedést. A múlt hónapban 0,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak az élelmiszer és az energia kiszűrésével, míg éves szinten 3 százalékos volt a drágulás.

A teljes termelői árindex májusban 1,4 százalékkal emelkedett a várt 1 százalék helyett, éves szinten pedig 7,2 százalék volt, miközben az elemzők 6,7 százalékra számítottak. Ezeket az eltéréseket egyértelműen a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak okozták, mivel a magárindex a vártnak megfelelően alakult.

A tőkekiáramlás a vártnál magasabb értéket mutatott az első negyedévben: -176,4 milliárd dollár lett a tőkekivonás és beáramlás egyenlege az Egyesült Államokban, miközben a szakemberek 174,1 milliárdos mínuszra számítottak.

Délután negyed négykor jelenik meg az ipari termelés májusi adata a tengerentúlon, amire még érdemes lesz figyelni. Az áprilisi 0,7 százalékos visszaesés után most minimális bővülésre számít a piac. Emellett továbbra is az olajár van a részvénypiacok középpontjában, délután 133,12 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez majdnem 1,5 dollárral marad el a tegnapi záróárfolyamtól.

A piacok nem reagáltak jelentősen az Amerikából érkező hírekre, a vezető nyugat-európai indexek továbbra is felfelé tartanak, a BUX index is folytatta emelkedését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!