20 221 ponton fejezte be a hét első napját a BUX index, ez 2,61 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A forgalom átlagos volt, a zárásig majdnem 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények mindegyike jelentős eséssel kezdte a hetet, délutánra a Richter is mínuszba fordult. Az OTP 4815 forinton zárt, ez 3,12 százalékos zuhanást jelentett a pénteki szinthez képest, míg a Mol 2,93 százalékkal lett olcsóbb, 18 250 forintot ért. Rossz napja volt a Magyar Telekomnak is: a távközlési papírok tíz forinttal lettek olcsóbbak, 539 forinton zártak, miután a társaság elnök-vezérigazgatója egy interjúban azt nyilatkozta, hogy a különadó miatt várhatóan hozzá kell majd nyúlni az osztalékhoz is.
A gyógyszergyártók közül a Richter tartotta magát tovább, délutánra azonban a cég papírjai is átestek a negatív oldalra. A végén 42 000 forintot adtak egy Richter-részvényért, ami 1,62 százalékos visszaesésnek felelt meg, míg a szektortárs Egis egész napos negatív teljesítmény után 18 300 forinton állt meg, ami 3,68 százalékkal maradt el a péntekitől.
Rossz napja volt a forintnak is a bankközi devizapiacon, hiába kezdett jól reggel a hazai fizetőeszköz. A délutáni MNB-kamatemelés után kicsit megtorpant a gyengülés, utána azonban folytatódott. A részvénypiac zárása után 282,60 forintot kellett adni egy euróért, ami már majdnem egy százalékkal magasabb volt a pénteki szintnél. A dollárral szemben 215,78-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 215,23 forintba került.
A vezető európai tőzsdéken is jelentős mínuszba váltottak az indexek délutánra: a londoni FTSE nem sokkal a zárás előtt 1,65 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 1,87 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a varsói WIG 20 0,97 százalékkal esett vissza. A Wall Streeten is jókora gyengüléssel indult a nap, majd onnan próbáltak magukhoz térni a mutatók: az első pár óra után a Dow 1,03 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 0,83 százalékos esést mutatott.
mfor.hu