Hazánknak április végén 35,61 milliárd dollárnyi devizatartaléka volt, ami csak kevéssel marad el Németország tartalékaitól. Sőt, Ausztria mindössze ötmilliárd dollárt tett félre a mostani nehéz időszakban. Érdemes azonban hozzátenni, hogy a fenti országok jegybankjai nem önállók, mivel ők az euróövezet tagjai, így az EKB fennhatósága alatt állnak.
Érdekes adatokat közölt szerdán a Bloomberg a nemzetközi devizatartalékokról: hazánk 35,61 milliárdos tartaléka a teljes világszerte félretett pénzösszeg fél százaléka, alig marad el Németország vagy Nagy-Britannia adatától. Sőt, az Egyesült Államok is mindössze 41 milliárd dollárnyi félretett pénzzel rendelkezik.
Utcahosszal verjük a letteket
Az adatok azért csalókák, mert az eurózóna országai nem rendelkeznek önálló jegybankkal, hanem az Európai Központi Bank fennhatósága alatt állnak, ezért ők viszonylag keveset tartalékolnak. Mindemellett érdekes, hogy például Németországnak mindössze 37,99 milliárd dollár a tartaléka, Nagy-Britannia pedig 37,31 milliárdos készletekkel rendelkezik.
Az április végi magyar készletek 3,3 százalékos csökkenést mutattak az előző hónaphoz képest a Bloomberg adatai szerint, 2008 áprilisához képest viszont 37,6 százalékos volt a növekedés elsősorban az IMF-hitelnek köszönhetően.
Az eurózónán kívüli országok közül hazánknál sokkal nagyobb bajban van például Lettország vagy Észtország. A lett jegybank devizatartalékai mindössze 3,8 milliárd dollárt tesznek ki, ami alig tizede a magyar tartaléknak, míg Észtország 3,47 milliárdnyi félretett pénzzel rendelkezik.
Továbbra is Kínában van a legtöbb pénz
Világszerte összesen 6993,3 milliárd dollárnyi tartalékkal rendelkeznek az országok, a legtöbb pénz továbbra is a kínaiaknál van, akik 2131,61 milliárd dollárt tettek félre az aranytartalékok nélkül. Ez a világ teljes dollárkészletének több mint 30 százaléka. A második helyen Japán áll 988,5 milliárd dolláros tartalékkal, ez a teljes mennyiség 14,1 százaléka.
Ráadásul a kínai devizakészletek folyamatosan nőnek: június végén 2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy hónappal korábban, az egy évvel ezelőtti szinthez képest pedig 17,8 százalékos volt az emelkedés. Mindez azt jelenti, hogy mostanra a kínai GDP kétharmada van tartalékban az ország jegybankjánál.