8798 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,29 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 1,29 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 1,4 százalékot bukott. 2,21 százalékos mínuszban zárt a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,78 százalékos volt a lecsorgás.
Elsősorban a romló világgazdasági növekedési kilátások vetették vissza a tőzsdéket. A rossz hangulatban csütörtök estére az olaj ára 80 dollár alá esett, míg az arany jegyzése 1600 dollár alatt volt. Így nem véletlen, hogy Ázsiában is a nyersanyagszektor volt a nap egyik vesztese. A másik vesztes pedig a pénzügyi iparág volt azt követően, hogy a Moody's a világ 15 nagybankját minősítette le egyidejűleg.
Hongkongban az HSBC részvényei például 1,25 százalékkal estek vissza azt követően, hogy a pénzintézet is a leminősítettek közé került. A többi bank sem járt jobban: az Agricultural Bank of China 1,32 százalékkal gyengült, míg az Australia & New Zealand Banking Corp. 1,39 százalékot veszített értékéből.
A nyersanyagárak zuhanása miatt a tokiói Inpex olajcég árfolyama 2,48 százalékkal esett vissza, míg az ausztrál Santos 2,16 százalékkal lett olcsóbb. A szintén ausztrál BHP Billiton bányatársaság 2,11 százalékkal gyengült, míg a rivális Rio Tinto 1,55 százalékos mínuszban zárta a hetet. A hongkongi China Coal Energy eközben 2,69 százalékot bukott értékéből, míg a Newcrest Mining aranybánya 2,95 százalékkal esett vissza.
A romló globális növekedési kilátások miatt az exportra termelő cégeknek is rossz napjuk volt: a hongkongi piacon az Esprit 1,74 százalékos mínuszt szedett össze a nap második felére, míg Dél-Koreában a Samsung 3,2 százalékot bukott, az LG pedig 2,3 százalékkal esett vissza. Eközben a japán tőzsdén a Suzuki árfolyama 2,73 százalékkal lett alacsonyabb.
mfor.hu