Vegyesen zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók pénteken. Drágultak az olajipari és a banki részvények, ugyanakkor a technológiai papírok összességében hanyatlottak.
A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 0,4 százalék (5,74 pont) gyengüléssel 1293,85 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 6626,94 ponton zárt 0,5 százalék (32,50 pont) növekedéssel. Minimális plusszal végzett, az egy ponttal, 683 pontos értékre emelkedő az S&P 500-as index.
Napközben a DJIA index 12 éves mélyponton, a Nasdaq mutatója 2003 márciusa óta legalacsonyabb szinten is állt. A héten a DJIA indexe 6,2 százalékkal gyengült, a Nasdaq mutatója 6,1 százalékkal süllyedt.
A kereskedők elmondták: napközben a vártnál kedvezőtlenebb munkanélküliségi adat, valamint az a bejelentés rontott a befektetői hangulaton, hogy a JPMorgan brókercég visszafogta az Apple részvényének a célárát, és alacsonyabb szintre helyezte a vállalat várható nyereségét. Az Apple részvényének a lejtmenetét követte az ágazat többi vezető cége, így az IBM is.
A kereskedés végén annak a hatására került pozitív tartományba a DJIA indexe, hogy a Lloyds Banking Group 250 milliárd font erejéig vagyonvédő megállapodást kötött a brit kormánnyal, amely akár 75 százalékra növelheti részesedését a csoportban a jelenlegi 43 százalékról, számolt be az MTI.
A vagyonvédő program gyakorlatilag nem más, mint bankmentő program. A kormány bizonyos díj ellenében garanciát vállal a programban résztvevő bankok portfolióiban felhalmozódott rosszhitel-állományért, 600 milliárd font (185 ezer milliárd forint) értékig. A hírre erősödni kezdtek az addig veszteségen álló banki részvények.
A pénteki nap híre volt, hogy tovább nőtt a munkanélküliek aránya, és jelentős számú munkahely szűnt meg. A Reuters által megkérdezett szakértők arra számítottak, hogy februárban 648 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban, a munkanélküliség mértékét pedig előzetesen 7,9 százalékra becsülték. A tényleges adatok szerint nagyobb mértékben, 651 ezerrel csökkent a munkahelyek száma. A munkanélküliségi ráta 25 éve legmagasabb, 8,1 százalék lett.
A befektetők továbbra is leginkább attól félnek, hogy az újabb kedvezőtlen hírek tovább rontják a fogyasztók amúgy is egyre borúsabb hangulatát, pedig vásárlásaik kulcsfontosságú meghatározói a vállalati profitoknak. Attól is tartanak továbbá, hogy még tovább csökken a befektetők kockázatvállalási hajlandósága.