4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Az OTP a válság közepette is meg tudta őrizni jövedelemtermelő képességét, a második negyedéves eredmény megfelel a menedzsment várakozásainak" – mondta el pénteki sajtótájékoztatóján Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese. A pénzintézet 41,7 milliárd forintos konszolidált profitról számolt be a második negyedévet illetően, ezzel az éves cél több mint fele teljesült már.

"Az OTP a válság közepette is meg tudta őrizni jövedelemtermelő képességét, a második negyedéves eredmény megfelel a menedzsment várakozásainak" – mondta el pénteki sajtótájékoztatóján Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese. A pénzintézet 41,7 milliárd forintos konszolidált profitról számolt be a második negyedévet illetően, ezzel az éves cél több mint fele teljesült már.

Az OTP menedzsmentje előzetesen 150 milliárd forintos profitot várt az idei évre, ebből 85 milliárd teljesült az első hat hónapban. "Jelenleg a második negyedéves számok ismeretében nem látjuk indokoltak, hogy módosítsuk az éves célt."

Tőke van bőven

Bencsik László kiemelte, hogy a bank likviditása és tőkemegfelelése szintén kiválóan alakult. A tőkemegfelelési mutató 15,9 százalékra emelkedett, ami majdnem kétszerese a törvényileg előírt minimumnak. A likviditási tartalék 4,3 milliárd euró volt, ez 2,5 milliárdos növekedést jelentett az első negyedévhez képest.

Normál gazdasági környezetben, normál körülmények között ez a tőkemegfelelési mutató túl magas lenne, azonban a jelenlegi válság közepette jogos elvárás, hogy legyen magasabb a tőkemegfelelés és a likviditás. Jelenleg ez a szint mindenképp komfortos. A mostani környezetben ez abszolút indokolt.

A bank adózás előtti eredménye 32 százalékkal csökkent az első negyedévhez képest, ami a pénzügyi vezérigazgató-helyettes szerint elsősorban a forint erősödésének köszönhető. Emellett a járulékos kölcsöntőke-ügyletek első negyedéves 19,6 milliárdos eredménye 5,5 milliárdra csökkent.

Túl a mélyponton?

"Az elmúlt hónapokban egyértelmű jelei vannak, hogy a gazdasági válság elérte a mélypontját a világgazdaságban. A legtöbb országban megállt az ipari termelés zuhanása, sőt néhány helyen emelkedésbe váltott át" – emelte ki Bencsik László. Szerinte ez és a nemzetközi hangulat javulása tükröződik a tőzsdei árfolyamokban.

Magyarországot illetően biztató, hogy sikerült stabilizálni a költségvetést, jelentősen javult a magyar gazdaság kockázati megítélése az utóbbi hónapokban. Ez látszik a forint erősödésén és a kötvénypiaci sikereken – emelte ki az OTP menedzsere. Ezekből szerinte azt a következtetést lehet levonni, hogy hazánk is túl van a mélyponton.

10.03
A működési költségeket illetően Bencsik László elmondta: a második negyedévben jelentősen csökkent a kiadás/bevétel mutató, a teljes költség pedig éves szinten 5 százalékkal esett vissza. Ezen belül 8 százalékkal csökkentek a személyi költségek a leépítések miatt. "Szinte minden fontos piacon csökkent az üzleti tevékenység, azonban ezt csak részben követtük le elbocsátásokkal, mivel arra számítunk, hogy a válság elmúltával ismét szükség lesz a munkaerőre" – emelte ki a bank vezérigazgató-helyettese.

Itthon eleve nem terveztek jelentős létszámleépítést, fiókbezárásban sem gondolkodnak. Bíznak abban, hogy nem fog több évig tartani a válság, mert abban az esetben jelentősen, 10-20 százalékkal kéne csökkenteni a létszámot.

Egyre többen tudnak nehezen fizetni

A problémás hitelek arányát (NPL) tekintve jelentős romlás volt megfigyelhető a második negyedévben, azonban ez nem lepett meg senkit. Csoportszinten 5,7 százalékról 7,4 százalékra nőtt a 90 napon túli késedelmes fizetések aránya.

"Az első negyedévben főleg az ukrán portfólió romlott, majd a második negyedévben a másik két fontos piacon, Magyarországon és Bulgáriában is megjelent a portfólióromlás első komolyabb hulláma" – hangsúlyozta Bencsik László.


Az OTP vezérigazgató helyettese hozzátette: az mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy a fő piacokon már az első hullám végbement a portfólióromlásban Ukrajnában például az első negyedéves jelentős emelkedés után április és június között már mérséklődött a romlás.

Magyarországon a második negyedévben 4,6 százalékról 6,2 százalékra nőtt a 90 napon túli késedelmes fizetések aránya, ez volt az a bizonyos első hullám. Bencsik László szerint ennek jó részét a forint év eleji gyengélkedése okozta, az utóbbi hónapokban tapasztalt forinterősödés lényegesen könnyebbé teszi a törlesztést az ügyfelek számára is.

A harmadik és negyedik negyedévben hasonló mennyiségű lehet a céltartalékolás, mint az év első felében. Konkrét számokat nem kívánt mondani.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!