Elsősorban a pénzügyi részvényeknek köszönhetően estek vissza kedden a Wall Street vezető indexei, a várt pozitív hangulat nem érkezett meg Barack Obama elnöki beiktatásával. Sok bank papírjai kétszámjegyű zuhanást produkáltak, ennek köszönhetően a három vezető index mindegyike több mint 4 százalékkal gyengült.
A Dow Jones ipari index 7949 ponton zárt, ami 4,01 százalékkal maradt el múlt pénteki értékétől. November huszadika óta nem zárt ilyen alacsonyan a vezető index, a keddi pedig minden idők legrosszabb teljesítménye volt az elnöki beiktatásokat figyelembe véve. A Standard & Poor's 500 index 5,28 százalékot veszített értékéből, míg a technológiai szektor teljesítményét jelző Nasdaq 5,78 százalékkal zárt alacsonyabban, mint a múlt hét végén.
Az elnöki beiktatás előtt az elemzők egy része arra számított, hogy Obama gazdaságélénkítő csomagja miatt optimizmus uralkodhat majd a piacon, azonban arra nem lehetett felkészülni, hogy ismét felerősödnek a félelmek a pénzügyi szektorral kapcsolatban. A bankrészvények közül több is kétszámjegyű esést produkált. Obama is a korábbiaknál keményebb hangú beszédet mondott el a beiktatásakor, ez is csak növelte a pesszimizmust. Az új elnök utalt arra, hogy minden eszközzel meg kell védeni a gazdaságot, a mostani válság után teljesen új szabályozás kell.
A bankokkal kapcsolatos aggodalmak akkor erősödtek fel először, amikor a Citigroup és a Bank of America újabb több milliárd dolláros veszteségekről számolt be a negyedik negyedéves eredményeiben a múlt héten. Hétfőn aztán a Royal Bank of Scotland valószínűsítette, hogy tavaly minden idők legnagyobb veszteségét érte el, ez tovább növelte a félelmeket. Kedden a New York-i tőzsdén a Citigroup 20 százalékot bukott, a Bank of America 29 százalékkal esett vissza, míg a brit Royal Bank of Scotland árfolyama 69 százalékos zuhanást mutatott.
A pénzintézetek problémái főleg azért aggasztják a befektetőket, mert egyre többen vélik úgy, hogy újabb állami milliárdokra lesz szükség a bankok megmentéséhez, a Royal Bank of Scotland esetében példáulé egyre gyakrabban emlegetnek teljes államosítást. A brit kormány hétfőn jelentette be, hogy újabb 100 milliárd fontos bankmentő csomag tervén dolgozik, a tervek szerint további részesedést vennének az ország pénzügyi cégeiben.
Az utóbbi napokban mutatott gyenge teljesítmény jelentősen visszavetette a vezető részvényindexeket, melyek már visszabukták a tavaly év végi rally jelentős részét. A S&P például november vége után 24 százalékkal erősödött az idei év elejéig, most azonban már csak 7 százalékos pluszban van a novemberi mélypontjához képest.
A Citigroup a 20 százalékos esést követően a tőzsdezárás után jelentette be, hogy minimálisra csökkenti osztalékát, hogy ezzel teljesítse a 20 milliárdos állami segélycsomag feltételeit. A bank papírjai 17 éve nem álltak ilyen alacsonyan a tőzsdén, mint a keddi záráskor. A Morgan Stanley is 16 százalékot bukott, míg a Bank of America 29 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.
Az olaj ára a nap első felében csökkent a világpiacon a februári kontraktusok kipörgése miatt, az amerikai kereskedés végére viszont 2,23 dolláros pluszba került a nyersanyag, így 38,74 dollárt kellett adni egy hordó olajért.