Meglehetősen irracionális mozgások jellemzik az amerikai piacokat az elmúlt napokban. Kedden még jelentős emelkedéssel zártak annak köszönhetően, hogy a választási előrejelzés Obama elnök sikerét jósolta, majd szerdán gyakorlatilag ugyanezen okból két százalék feletti zuhanást produkáltak. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,36 százalékos, 313 pontos esés után 12933 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,49 százalékkal, 75 ponttal zuhanva 2937 pontra esett, az S&P 500-as mutató 2,34 százalékkal, 33 ponttal csökkenve 1395 pontra gyengült.
Az árfolyamok csökkenését az elnökválasztás előtt a republikánus gazdasági program felülkerekedésének reményében felvett pozíciók kényszerű felszámolása mellett az Európai Központi Bank elnöke által felvázolt borús euróövezeti kilátások, valamint az EU őszi gazdasági jelentésében foglaltak váltották ki.
Az elnökválasztás letudtával emellett azonban ismét a piacok látóterébe került úgynevezett "költségvetési szirt" (fiscal cliff) valóságos "tériszonyt" keltett a befektetők körében, ami tovább mélyítette a szerdai veszteségeket. A fiscal cliff néven emlegetett államháztartási kiigazító csomag életbe lépését csak demokrata-republikánus konszenzussal lehet elkerülni. Ellenkező esetben az amerikai gazdaság elemzői vélemények szerint a "szirt széléről a recesszió szakadékába" zuhanhat.
Európában a tőzsdék szerdán nyitáskor még erősödéssel üdvözölték a laza amerikai monetáris politika demokrata győzelemnek köszönhető folytatását. Az euróövezeti gazdasági kilátások romlása azonban az európai piacokon is megtette a hatását, az indexek mély veszteségben zártak.
Az olajár a gyengülő keresleti kilátásokra számottevő mértékben csökkent szerdán. Az amerikai WTI nyersolaj fajta határidős jegyzése legközelebbi szállításra a tőzsdei záráskor hordónként 84,62 dolláron állt, 4 dollárral, 4,61 százalékkal alacsonyabban az előző napi zárásnál.
MTI/mfor.hu