2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei év legrosszabb napját élték meg az amerikai tőzsdeindexek azt követően, hogy Barack Obamát újraválasztották. Az új elnöki ciklus kapcsán a piacok az úgynevezett fiscal cliff kiigazító csomag hatásaitól tartanak.

Meglehetősen irracionális mozgások jellemzik az amerikai piacokat az elmúlt napokban. Kedden még jelentős emelkedéssel zártak annak köszönhetően, hogy a választási előrejelzés Obama elnök sikerét jósolta, majd szerdán gyakorlatilag ugyanezen okból két százalék feletti zuhanást produkáltak. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,36 százalékos, 313 pontos esés után 12933 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,49 százalékkal, 75 ponttal zuhanva 2937 pontra esett, az S&P 500-as mutató 2,34 százalékkal, 33 ponttal csökkenve 1395 pontra gyengült.

Az árfolyamok csökkenését az elnökválasztás előtt a republikánus gazdasági program felülkerekedésének reményében felvett pozíciók kényszerű felszámolása mellett az Európai Központi Bank elnöke által felvázolt borús euróövezeti kilátások, valamint az EU őszi gazdasági jelentésében foglaltak váltották ki.

Az elnökválasztás letudtával emellett azonban ismét a piacok látóterébe került úgynevezett "költségvetési szirt" (fiscal cliff) valóságos "tériszonyt" keltett a befektetők körében, ami tovább mélyítette a szerdai veszteségeket. A fiscal cliff néven emlegetett államháztartási kiigazító csomag életbe lépését csak demokrata-republikánus konszenzussal lehet elkerülni. Ellenkező esetben az amerikai gazdaság elemzői vélemények szerint a "szirt széléről a recesszió szakadékába" zuhanhat.  

Európában a tőzsdék szerdán nyitáskor még erősödéssel üdvözölték a laza amerikai monetáris politika demokrata győzelemnek köszönhető folytatását. Az euróövezeti gazdasági kilátások romlása azonban az európai piacokon is megtette a hatását, az indexek mély veszteségben zártak.

Az olajár a gyengülő keresleti kilátásokra számottevő mértékben csökkent szerdán. Az amerikai WTI nyersolaj fajta határidős jegyzése legközelebbi szállításra a tőzsdei záráskor hordónként 84,62 dolláron állt, 4 dollárral, 4,61 százalékkal alacsonyabban az előző napi zárásnál.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!