7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mfor.hu összeszedte azokat a személyes befektetési lehetőségeket, melyekhez az állam pénzt ad, illetve valamilyen formában támogatja azt. Nézze meg, mibe fektethet még év végén, ha akár tíz-húsz évre előre szeretne gondolkozni! Mfor.hu-körkép.

A GfK Hungária nyár eleji felmérése szerint hazánkban minden ötödik magyar nem rendelkezik semmilyen megtakarítással. Annak ellenére, hogy a magyarok 94 százaléka fontosnak tartja, hogy gondoljon és takarékoskodjon akár a nyugdíjas éveire is, mindössze 18 százalékuk mondhatja el magáról, hogy tett is érte valamit már. A jelenlegi gazdasági környezetben ráadásul egyre fontosabbnak tűnnek az olyan pénzügyi megoldások, melyek a jövőt teszik finanszírozhatóvá akár egy-egy élethelyzetre vonatkozóan is. A szokásos piaci kamatozás mellett nagy előny lehet, ha az állam támogatja is ezeket a befektetési formákat, így gyakorlatilag pénzt ad azért, ha valaki évekre előre gondolkozik, és gondoskodik magáról.

Az mfor.hu megvizsgálta, hogy mit kínál a öt államilag is támogatott befektetési forma: a babakötvény, a tartós befektetési számla, a nyugdíj előtakarékossági számla, az önkéntes nyugdíjpénztár, valamint a lakáskassza.

Babakötvény és Start-számla

2006. január 1. óta az állam a születés évében automatikusan 42 500 forint támogatást ad, amit majd a gyermek a 18. életév betöltése után vehet fel. Az összeget egy, a Magyar Államkincstárnál lévő kamatozó Babakötvény számlán kezelik. Az alacsony jövedelmű családok, vagy gyámság alatt állók esetén ezt viszont még 89 200 forinttal egészíti ki az államkassza. Mivel erre a számlára további összegeket nem lehet befizetni, a szülőknek lehetőségük van Start betétszámla, vagy értékpapír számla nyitására, ami azonban nemcsak a születés évében kerülhet megnyitásra, hanem később is.

A Start számlára évente maximum 120 ezer forintot lehet összesen befizetni, ám ezt a szülőkön kívül rokonok, ismerősök is megtehetik. Erre az állam évente támogatást nyújt, ami az éves befizetés 10 százaléka, maximum évi 6 ezer forint lehet, ami szintén ezen a számlán kerül majd jóváírásra. Az itt elhelyezett összegeket a bank egyébként kiemelt kamatokkal fialtatja. Az állami támogatás mellett nagy előnye még ennek a befektetési formának, hogy az összegyűlt kamat mentes a kamatadótól. Az OTP Bank honlapján szereplő adatok szerint a 18 éves futamidő lejárta után 5 ezer forintos havi befizetés mellett akár 1,5 millió forintos megtakarítás is elérhető, míg ha a szülők havonta 10 ezer forintot helyeztek el a Start-számlán, a megtakarítás összege elérheti a 3 millió forintot is.

Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) és önkéntes nyugdíjpénztár

A nyugdíj kérdés manapság sarkalatos ponttá vált köszönheten annak, hogy a kormány a lépéseivel gyakorlatilag megszünteti a nyugdíjrendszer második pillérét, a magánnyugdíjpénztári rendszert.

A nyugdíjjal összefüggő egyik megtakarítási forma az önkéntes nyugdíjpénztári számla (a nyugdíjrendszerünk harmadik pillére), mellyel kapcsolatban jelentős kedvezményeket érvényesíthet a tulajdonos. Ez azt jelenti, hogy az évi befizetéseinek 20 százalékát – legfeljebb 100 ezer forint (2020 előtt nyugdíjba vonulók 130 ezer forint) adókedvezményt kap az szja adóalapból, melyet az adóhivatal az önkéntes számlájára utal.

Az egyéni számlán felhalmozott megtakarítás adó- és járulékmentesen vehető fel akár egy összegben, akár járadékszolgáltatás formájában. Mindkettő esetében legalább 3 éves számlafenntartás szükségeltetik, utóbbi azonban csak abban az esetben igényelhető, ha az első három évben a járadék éves összege az előző évi összeg 15 százalékánál nem csökkent nagyobb mértékben. Ha pedig 10 év után, de még aktív éveiben venné fel a tulajdonos a számlán felgyülemlett összeget, szja-t és egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie.

A magánnyugdíjpénztárak megszűnésével kapcsolatban fontos azt megjegyezni, hogy akik visszalépnek az állami rendszerbe, valamint a reálhozamot és/vagy tagdíjkiegészítésüket önkéntes nyugdíjpénztárba kérik átutalni, a szóban forgó összeg 20 százaléka, legfeljebb 300 ezer forint után adóvisszatérítést kapnak.

Korábban negyediknek tartott pillér, a nyugdíj-előtakarékosság szintén nagyobb szerepet kaphat - ilyen számla egyébként már 5 ezer forint befizetésével is nyitható. A számlára tetszés szerinti összegek, tetszés szerinti időpontban és gyakorisságal helyezhetők el, az értékpapír portfólióját pedig szintén saját preferenciájának megfelelően állíthatja össze, amin bármikor változtathat is a tulajdonos.

A befizetett összegek után a számla tulajdonosának állami támogatás jár, ami évente a befizetések 30 százalékát, de legfeljebb (2020 után nyugdíjba vonulók esetén) 100 ezer forintot jelent, ami levonható a személyi jövedelemadóból - 2020 előtt nyugdíjba vonulók pedig 130 ezer forintot vonhatnak le évente. Ezt a támogatást az adóhivatal majd a NYESZ számlára fogja utalni, így akár újabb befektethető összeggel gyarapodik a tulajdonos.

Fontos megjegyezni, hogy a NYESZ révén érvényesíthető adókedvezmény összevonható más kedvezményekkel is. A felgyülemlett összeghez a nyugdíjkorhatár elérésekor, de minimum 3 évnyi takarékoskodás után lehet hozzáférni, tehát akár a nyugdíjba vonulás előtt is megnyitható, a lényeg, hogy legalább 3 évig fenn kell tartani. Szintén előnyként említhető, hogy a hozamokat nem terheli kamatadó.

Tartós befektetési számla (TBSZ)

A tartós befektetési számla lényege, hogy a befektetésekre vonatkozó 16 százalékos kamat- és árfolyamnyereségadóra, valamint az osztalékadóra vonatkozó adózás kedvezőbbé tehető, ha ilyen számlán helyezik el, és a megnyitást követő 3-5 évben nem nyúlnak a halmozódó összeghez.

(Forrás: Erste Bank)

TBSZ legalább 25 ezer forinttal nyitható - csak forint alapú befektetésekre adható megbízás -, az elhelyezendő összeg nagysága pedig csak az első évben (gyűjtőév) növelhető, viszont minden évben nyitható új számla, ha a tulajdonos úgy gondolja. A gyűjtőévet követő harmadik év után a befizetett összeg 10 százalékos kedvezményes adózás mellett vehető ki, az ötödik év után pedig mindez adómentesen tehető meg.

Ez a befektetési forma egyébként összekötődik a NYESZ-szel, ugyanis a törvény rendelkezései lehetővé teszik, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számlán nyilvántartott összegek TBSZ-re átvezethetők legyenek. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy az szja-törvény alapján ilyen átvezetés esetén az adott évben, és az azt megelőző évben a nyugdíj-előtakarékossági számlára utalt adójóváírásoknak megfelelő összeg 20 százalékát vissza kell fizetni a tulajdonosoknak.

Lakáskassza

A lakáselőtakarékosság egy megtakarítási és hitellehetőség is egyben, melyben az illető arra kötelezi magát, hogy a minimum 4, maximum 10 éves megtakarítási idő alatt előre meghatározott rendszerességgel, egyenlő részleteket fizet az ltp-számlájára. Ezért cserébe a lakás-takarékpénztár vállalja, hogy a szerződéskor rögzített feltételek megvalósulásakor az elhelyezett összeghez az állami támogatás és az előremeghatározott, törvényben szabályozott kamat mellett lakáscélú kölcsönt nyújt, ha az ügyfél úgy kívánja. Az így összegyűlt összeg többek között új, vagy használt lakás vásárlására, meglévők felújítására is költhető.

A megtakarítás idő alatt állami támogatás illeti meg a tulajdonost, melynek összege az adott évben befizetett összeg 30 százaléka, maximum 72 ezer forint lehet. Az erre való jogosultságot elveszíti az előtakarékoskodó, ha a megtakarítás ideje nem éri el a 4 évet, az országon kívül szeretné felhasználni a betéten összegyűlt összeget, valamint nem lakáscélra fordítaná.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!