4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár az utóbbi másfél hétben a forint meglehetősen erősnek bizonyult, ez az elemzők várakozásai szerint nem lesz tartós. Őszre ugyanis már gyengébb forinttal számolnak, amely könnyen 300 feletti euro/forint árfolyamot eredményezhet - derül ki a Raiffeisen Bank heti összefoglalójából.

Kedden napvilágot látott a magyar munkanélküliségi ráta, amely az előzetes várakozásokhoz képest kedvezőbben alakult. Az előző havi mellett a havi várakozásokat is túlteljesítette 0,2 százalékponttal. Ezzel pedig hároméves csúcsot döntött a foglalkoztatási ráta Magyarországon - derüli ki a Raiffeisen Bank szakembereinek heti összefoglalójából. Legnagyobb arányban a szolgáltatási szektornak és mellette a mezőgazdaságnak köszönhető a növekedés, míg a feldolgozó- és építőiparban csökkent a foglalkoztatottak létszáma. A szolgáltatási szektorban 65 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, amelynek 1/3-t a közszolgáltatások, 2/3-át a magánszektor adja. A májusi külkereskedelmi mérleg egyenlege továbbra is óriási többletet mutat, 700 millió euró volt a szerdai jelentés szerint. Mindez annak ellenére, hogy az export szinte alig emelkedett a hónapban, emellett az is látszik, hogy a Mercedes számait még alig tartalmazza ez az érték.

A szakemberek megjegyzik, hogy a forint az előző hét végéhez hasonlóan egész héten erős tudott maradni, és többnyire a 278-281 sávban ingadozott az euróval szemben, amit egyedül a csütörtöki EKB döntés eredménye zavarta meg, de ennek sem volt tartós hatása. A forint mellett ráadásul a kötvényhozamok is csökkenni tudtak. Habár az utóbbi másfél hétben a forint meglehetősen erősnek bizonyult, ez az elemzők várakozásai szerint nem lesz tartós. Őszre ugyanis már gyengébb forinttal számolnak, amely könnyen 300 feletti euró/forint árfolyamot eredményezhet. Jövő hétre jelentős hazai makrogazdasági adatok nem várhatóak, az ipari termelési adat és a júliusi külkereskedelmi mérleg változása érkezik meg. Így az előző héthez hasonlóan a mostani is meglehetősen nyugodtnak ígérkezik majd.

Rossz képet mutat a magyar tőzsde

A magyar részvénypiac egyre komorabb képet fest. 2004 nyara óta az előző hónapban volt a leggyengébb a forgalom, és ez az alacsony szint a héten is folytatódott - összegzik a múlt hetet a bank szakemberei. A heti magyar adatok közül a munkanélküliségi ráta volt fontos, amely pozitívan alakult. Továbbá a FED kamatdöntés sem igazán hatott negatívan a piacra. Nem úgy a csütörtöki EKB döntés, amely a mélybe lökte a legtöbb papírt és a BUX-ot is, bár pénteken részben már visszakorrigált.

Ettől eltekintve a BUX index továbbra is oldalazik a 16 800 és 17 800 forint közti sávban június eleje óta. Leginkább az OTP reagált a csütörtökön Draghi bejelentésére, ennek köszönhetően a kiújult eurozónás félelmek aznap - 3,5 százalékkal gyengítették a papírt. A Magyar Telekom irányát majd a jövő heti gyorsjelentése befolyásolhatja és döntheti el, a héten ugyanis a 415 forint alá süllyedése új mélypont. A Richter újabb csúcsokra tört a héten, és stabilan tartotta is magát a 39 000 forint szint környékén, ahonnan további erősödés is következhet. Az Egis volt az egyik legjobban teljesítő papír, a héten 4,5 százalékot emelkedett, a havi legmagasabb forgalom mellett. Jövő hétfőn jön ki a gyorsjelentése, amellyel szemben komolyak a várakozások. Erős számok esetén további nőhet a befektetők bizalma az Egis-szel szemben, ami további emelkedéshez vezetne - derül ki az elemzésből.

Eurózónás huzavona

A hét minden kétséget kizáróan legfontosabb eseménye az oly nagyon várt csütörtöki EKB döntés volt. Azonban Draghi szavaival élve inkább iránymutatást, mint döntést kaptak a piacok. Semmiféle lazításról nem döntöttek a bankárok, de a piacok ígéretet kaptak, hogy az elkövetkezendő pár hétben kidolgozzák a kötvényvásárlás szükséges feltételeit. Várhatóan a felállított ESM és EFSF alapokon keresztül lehet majd hozzájutni a pénzhez a bajba jutott államoknak, de igényelni kell a segítséget. Erre egyelőre egyik tagállam sem hajlandó.

A szakemberek kiemelik: az EKB kezei meg vannak kötve, mert a német alkotmánybíróság majd csak szeptember 12-én dönt az 500 milliárd eurós ESM alap ügyében. Úgy vélik, belegondolni is rossz, hogy mi történne, ha azt elkaszálnák. A mostani döntésen is a német jegybank elnök volt az egyetlen, akinek "fenntartásai" voltak az "iránymutatással" szemben. Az EKB következő kamatdöntő ülésére hat nappal korábban, szeptember 6-án kerül sor, tehát a kötvényvásárlást akkor sem indíthatja el, de kamatcsökkentést (25 bázispontot) akkorra már várunk a jegybankároktól. Az ESM beindulásáig az EFSF, a spanyol bankszektor megmentését követően 148 milliárd euróra megcsappant készleteinek kell kitartani.(Az eurózóna megmentéséről szóló cikkünket lásd: Ketyeg az óra: szeptemberben dőlhet el az eurózóna sorsa?)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!