A kereskedés végére csúnyán beszakadtak a vezető amerikai részvénypiacok, a General Motors több mint 30 százalékkal lett olcsóbb a piacon, miután az egyik vezető hitelminősítő leminősítést helyezett kilátásba. A hitelválsággal kapcsolatos aggodalmak tovább erősödtek, ezért nem tudtak megnyugodni a befektetők. A forint piacán további meredek gyengülés volt megfigyelhető, 270 fölé esett a magyar deviza.
A Dow Jones ipari index közel 680 pontos esés után 8579 ponton zárt, ami 7,3 százalékkal maradt el a szerdaitól. Tavalyi csúcsához képest közel 40 százalékot bukott már ezzel a Dow, ez a közel kétéves medvepiac óta a hetvenes években a legnagyobb esés egy év alatt. A Standard & Poor's 7,6 százalékot bukott, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 5,5 százalékkal zárt alacsonyabban, mint szerdán.
Az amerikai befektetők 872 milliárd dollárt buktak a csütörtöki zuhanással, míg az egy évvel ezelőtti mélyponthoz képest 8,33 billió dollárral lettek szegényebbek.
A Standard & Poor's hitelminősítő kilátásba helyezte, hogy leminősíti a General Motorst és a GMAC-et, ez váltotta ki a pánikot az amerikai tőzsdéken. A minősítőcég elemzői a Ford kilátásait is negatívra változtatták, elsősorban az észak-amerikai csökkenő eladások miatt került szóba a két cég leminősítése. A GM a kereskedés végére 31 százalékkal lett olcsóbb, 58 éve nem voltak ilyen alacsonyak a cég részvényei, míg a Ford 22 százalékot bukott.
A technológiai cégek sem tudtak jól szerepelni annak ellenére sem, hogy az IBM a vártnál jobb profitvárakozásokat jelentett be. A számítástechnikai cég részvényei 1,7 százalékot buktak, miközben az Intel 4 százalékkal lett olcsóbb, a Microsoft pedig 3,1 százalékos mínuszban zárt.
Az ázsiai piacok szintén nagyot buktak éjjel a Wall Street zuhanásának köszönhetően. A kereskedés közben a japán tőzsdeindex több mint 10 százalékos mínuszban is volt. Az elemzők szerint megállíthatatlan az eladási hullám az amerikai és ázsiai piacokon, a befektetők körében egyre nagyobb a pánik.
A távol-keleti kereskedés második felében a japán Nikkei 225 index 9,62 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt, a hongkongi Hang Seng 7 százalékos mínuszban volt, míg a Shanghai Composite megúszta 2,55 százalékos gyengüléssel.
A hitelválság mellett a gazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek uralták a piacot, az elemzők egyre nagyobb része számít rövid időn belül recesszióra a világgazdaságban. Ennek köszönhetően az olaj ára egyéves mélypontra esett, ma reggel 82,35 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 4,24 dollárral maradt el a csütörtöki árfolyamtól.
Este tovább tépték a forintot is, ma reggel áttörte a 270-es szintet az euróval szemben, hasonlóra idén még nem volt példa. Csütörtökön még 252 körül kezdett a forint, azóta majdnem 10 százalékkal esett vissza a magyar deviza. A dollárért reggel majdnem 200 forintot kellett fizetni ismét, hosszú ideje nem volt ilyen drága az amerikai fizetőeszköz.
A zuhanás után kicsit visszapattant a forint, 268,30-nál állt a forint az euróval szemben, a dollárért 198,27 forintot kellett fizetni a piacon. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frank árfolyama is elszabadult, reggel 175,54-nél állt a forint a devizával szemben.
A magyar fizetőeszköz mélyrepülése tegnap délután nagyjából az OTP szakadásával egyidőben kezdődött, a nap második felében már az állampapírpiacon is komoly problémák voltak a likviditáshiány miatt. Egyesek már állami beavatkozásról beszéltek, mert szinte egyáltalán nem voltak vevők a másodlagos piacon. A hozamok ennek köszönhetően ismét az egekbe szöktek, hasonló szinten utoljára márciusban voltak.