A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 102 pontos, 0,78 százalékos esést követően 12927 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 12 ponttal, vagyis 0,84 százalékkal 1367 pontra gyengült. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója csökkent leginkább, hiszen 30 pontot, kereken egy százalékot veszített, és 2970 ponton fejezte be a napot.
A hét első napján Amerikában nem publikáltak fontos makroadatokat, ám volt ok a gyengülésre. Még az ázsiai záráskor ismertették, hogy bár áprilisban az előzetes adatok szerint javultak a feldolgozóipar üzleti kondíciói Kínában, az HSBC indexe továbbra is 50 pont alatt áll. Ez pedig azt jelzi, hogy a kínai gazdaság továbbra sem tud a korábbiakhoz hasonló növekedést felmutatni.
Ezt követően az európai piacokon is növekedett a bizonytalanság, hiszen az elemzők szerint a hétvégi francia elnökválasztás kérdéseket vethet fel az euró-zóna jövőbeni válságkezelését illetően. A mostani elnök, Sarkozy ugyanis vesztésre áll az első fordulót követően. Nagyobb gondot jelentett azonban, hogy a reggel publikált euróövezeti és német előzetes feldolgozóipari és szolgáltatási PMI-mutatók közül egyedül a német szolgáltatásokra vonatkozó index lett jobb a várnál és egyedül ez tartózkodik 50 pont felett. A másik három mutató csalódást keltően alakult, így a gazdasági recesszió réme ismét fenyegethet.
Bonyolítja a helyzetet az is, hogy az első negyedévben a növekedés egyik fontos motorja, az Apple kedden tőzsdezárás után teszi közzé legfrissebb számait, ami sok befektetőt kivárásra int. Arról nem beszélve, hogy a héten ülést tart az amerikai jegybank, a Fed is, melytől sok jót nem várnak a piaci elemzők.
mfor.hu