8801 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,12 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 3,32 százalékos mínuszba zuhant vissza, míg a Shanghai Composite 0,64 százalékkal gyengült. 3,08 százalékos esés mutatkozott a dél-koreai Kospi index esetében, a tajvani piac pedig 2,18 százalékkal esett keddi értéke alá.
A rossz hangulat elsősorban annak köszönhető, hogy kedden biztossá vált: júniusban megismételt választásokat kell tartani Görögországban, mivel egyik párt sem tudott kormányt alakítani. Emellett Brüsszel folyamatosan növeli a nyomást a görögökön, már valóban reális alternatívaként beszélhetünk arról, hogy az ország a közeljövőben kilép az eurózónából. A hírek a világ minden piacán elbizonytalanítják a befektetőket, az euró hónapok óta nem látott mélypontra zuhant a dollárral szemben. Ráadásul a Marketwatch által megkérdezett szakember szerint a magas forgalom arra utal, hogy "néhány nagybefektető bedobta a törölközőt".
A nap nagy vesztesei a bányatársaságok és a nyersanyagpiaci részvények voltak: a BHP Billiton 4 százalékot bukott az ausztrál tőzsdén, míg a nagy rivális Rio Tinto 3,85 százalékkal esett vissza, az urániumbányát üzemeltető Paladin Energy pedig 9,34 százalékkal szakadt be a kereskedés végére. A nyersanyagpiacnak Kínában is rossz napja volt, az Aluminium Corp. of China 3,6 százalékkal esett vissza, a PetroChina 4 százalékos mínuszt hozott össze, míg a China Coal Energy 6,65 százalékkal esett keddi értéke alá.
A pénzügyi szektornak is rossz napja volt: a Bank of Communications 3,67 százalékos szakadást mutatott, míg a China Citic Bank 6,49 százalékkal esett tegnapi árfolyama alá. Japánban kicsivel jobb napja volt a bankszektornak, miután az ország három legnagyobb pénzintézete kivétel nélkül profitról számolt be az európai adósságválság ellenére.
mfor.hu