Másokhoz képest meglehetősen borús előrejelzést tett közzé csütörtökön a Quaestor a világgazdaság és a magyar gazdaság kilátásairól. A brókercég elemzői szerint kedvező folyamatok látszanak, azonban még mindig maradtak problémák, melyek megoldásra várnak, ezért továbbra is jelentős annak esélye, hogy újabb recesszió jön majd.
Amerika talpra állt - Vagy mégsem?
"Bár az Egyesült Államokban kedvező makroadatok jelentek meg az utóbbi időben, szerintünk ezek mégsem annyira jók, hogy minden probléma megoldódott volna. A hitelezéssel és az ingatlanárakkal továbbra is problémák vannak, a Fed pedig a tavaly ősszel elindított újabb pénznyomtatással elismerte, hogy az addigi lépéseknek nem volt sok hasznuk és nem áll túl jól a gazdaság" - emelte ki a sajtóbeszélgetésen Háda Bálint.
A Quaestor vezető elemzője hozzátette: az infláció mellett az államadósság és a költségvetési hiány lehet 2011 slágertémája. Attól tartanak, hogy idén a hitelminősítőknél is előtérbe kerül majd az Egyesült Államok és Japán hatalmas adósságállománya, ők is leminősítésekkel nézhetnek szembe.
Az eurózónában az elemző szerint az a probléma, hogy Németország egyedül maradt a növekedéssel, csak Svájc és a skandináv államok tudnak lépést tartani vele, a többiek viszont lemaradóban vannak. Háda szerint az a baj, hogy az adósságállomány elvonja a pénzt fontosabb területekről, például a beruházásoktól, melyekkel a növekedést lehetne beindítani. "Az adósságválság úgy terjed, mint egy rákos daganat, hiszen az egyes országok megmentésével a megmentőkre is áttevődik az adósság egy része, ebből a szempontból később Franciaország lehet bajban" - tette hozzá.
"Jelenleg sokan Ázsiától várják, hogy megmenti majd a világgazdaságot, azonban szerintünk ott sincs minden rendben: Kínában például hasonló lufi pukkanhat ki, mint amivel a világ többi része az utóbbi években kellett, hogy szembe nézzen" - emelte ki a Quaestor szakembere.
Itthon: ne is álmodjunk 3 százalékos növekedésről
A Quaestor elemzői a magyar gazdasággal kapcsolatban kiemelik, hogy 2010 utolsó hónapjaiban pozitív meglepetést okozott, továbbra is az ipari termelés és az export húzza. A hitelezésben és a beruházások területén azonban továbbra is csak problémák látszanak. A szakemberek azzal számolnak, hogy a tavalyi 0,9 százalékra becsült növekedés idén 2,1 százalékra mehet fel. Ez jelentősen elmaradna a kormány 3 százalékos prognózisától.
"A jövő évi költségvetés három kérdést próbál egyszerre kezelni, a stabilitást, a növekedést és a munkanélküliség kezelését. Utóbbi két célt adócsökentéssel érik el. A stabilitást pedig más területen adóemeléssel" - olvasható a csütörtökön kiadott elemzésben. A világgazdasági, és elsősorban a német növekedés beindulására nagyban alapoz továbbra is a kormány, az esetleges negatív forgatókönyvekről nem beszélnek; egy ilyen helyzetben a válságadók tovább maradhatnak fenn - teszik hozzá a szakemberek.
A kormány februárra ígért szerkezeti reformjaival három év alatt nagyjából 600 milliárd forintot spórolna meg, az eddig csepegtetett információkat pozitívan fogadták a piacok. Alapvetően a Quaestor is kedvezően értékeli az utóbbi napok kormányzati nyilatkozatait, az egyetlen negatívum talán az lehet, hogy korábban a 600 milliárdos kiadáscsökkentést sokan már az idei évre értették, nem pedig három év alatt. "Azzal majd csak a konkrét bejelentések után érdemes foglalkozni, hogy a reformokkal elkerülhetjük-e az újabb leminősítéseket" - tette hozzá Háda Bálint.
A cég vezető elemzője szerint 2011 első felében nem nagyon számíthatunk 200 forint alatti frankárfolyamra, a nemzetközi hangulat esetleges drasztikus romlása pedig a magyar devizára is hatással lehet. Az euró árfolyama részben a februári bejelentések értékelésétől, illetve a nemzetközi hangulattól függ: ha nem lesz romlás, akkor 270-280 közötti euróárfolyamra számíthatunk, ellenkező esetben könnyen 290-ig szaladhat a jegyzés. "Egyelőre sem extrém erősödésre, sem extrém gyengülésre nem számítunk a magyar fizetőeszköz esetében" - emelte ki Háda Bálint.
A Mol lehet az idei év nyertese
A brókercég szakemberei a magyar blue chipekkel kapcsolatban is megfogalmazták friss véleményüket, mely szerint elsősorban a gyógyszergyártókra és a Molra lesz érdemes figyelni idén. Részben a nyersanyagárak emelkedése, részben pedig a külföldi érdekeltségek miatt 2011-ben az olajcég lehet a magyar piac slágere.
"Tartjuk azt az álláspontunkat, hogy a magas munkanélküliség, illetve a gyenge forint miatt tovább fog növekedni a 90 napon túl nem fizető hitelek aránya. Ez a helyzet fenntartja a jelentős kockázati költség arányt, ami pedig negatív hatást gyakorol az eredményességre. Miután a hazai tevékenység a bankcsoporton belül meghatározó, úgy véljük, hogy az Oroszországból származó kedvező folyamatok sem képesek ezt semlegesíteni" - olvasható az elemzésben az OTP kilátásaival kapcsolatban. A bankpapírral kapcsolatban december elején még azt is bevállalták Háda Bálinték, hogy szerintük annak reális ára 3800 forint jelenleg.
A gyógyszergyár akvizíciói legalább két jelentős szempontból jelentenek értékelési többletet. Egyrészt fokozzák a nyugat-európai piacok súlyát az értékesítésben, másfelől a társaság megítélése még inkább közelít a generikus gyártó státusza felé. A következő években hozhat áttörést az RGH-188 hatóanyag fejlesztése is, ám tavaly az RGH-896 molekula példája mutatta meg, hogy a klinikai vizsgálati fázisok is jelentős kockázatot hordoznak - olvasható a Richter idei kilátásaival kapcsolatban.
Beke Károly
mfor.hu