3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egész nap kismértékben emelkedett a BUX, mely délutánra 0,82 százalékos pluszba került a vártnál kedvezőbb amerikai adatoknak köszönhetően.

A nap első felében meglepően jól szerepelt a BUX, az amerikai és ázsiai piacok gyengülése után arra lehetett számítani, hogy mi is lefelé indulunk, ehhez képest már délelőtt is kismértékű pluszban volt az index. Délután az amerikai makroadatok megjelenése után tovább erősödött a BUX, végül közel 0,82 százalékos pluszban zárt.

Az index így 21 457 ponton fogja kezdeni a holnapi kereskedést, ez 0,82 százalékkal magasabb a tegnapi záróértéknél. A forgalom a nap első felében kimondottan magas volt, utána azonban lelassult, a zárásig 13,9 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel. A vezető papírok jórészt drágulni tudtak: a Mol 1,46 százalékos emelkedés után 21 510 forinton fejezte be a napot, míg az OTP 1,94 százalékkal drágult délutánra, 6530 forintba kerültek a bankpapírok. A Magyar Telekom minimális drágulás után 780 forinton zárt.

A BUX indexet a gyógyszerrészvények húzták le: az Egis ugyanúgy 15 995 forinton zárt, mint tegnap, a Richter pedig 2,06 százalékot bukott értékéből.

Tegnap az amerikai indexek az olajár újabb emelkedése miatt estek vissza jelentősen, ma viszont ismét csökkent a nyersanyag ára. Délután 134,03 dollárba került egy hordó olaj, ami 2,35 dolláros csökkenés a tegnapi záráshoz képest.

A vártnál kedvezőbb adatok láttak napvilágot a kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásáról, délután ezek hatására erősödött a BUX index is. A várt 0,5 százalékos bővülés helyett 1 százalékkal emelkedett az amerikai gazdaság szempontjából fontos kiskereskedelem forgalma a múlt hónapban. Az importárak alakulása nagyjából megfelelt a várakozásoknak, a heti munkanélküliségi adatok pedig kismértékben rosszabbak lettek a konszenzusnál.

Holnap a májusi inflációs adatokat közlik a tengerentúlon, így most a hét végén sem várható pihenés a piacokon. Ha az inflációs számok jelentősen eltérnek a várakozástól, akkor elképzelhető újabb átementi szárnyalás vagy további komoly esés.

A vezető nyugat-európai indexek szintén pluszban álltak a nap második felében az Amerikából érkező hírek hatására. A francia CAC 40 index 0,14 százalékot veszített értékéből, az FTSE 0,91 százalékkal erősödött, a DAX pedig 0,86 százalékot javított tegnaphoz képest.

A Wall Street vezető indexei szintén a pozitív oldalon tudtak nyitni délután a kedvező adatoknak és a csökkenő olajárnak köszönhetően. A Dow Jones index nem sokkala nyitás után 1,17 százalékos pluszban volt, a Standard & Poor's 0,89 százalékot javított, a Nasdaq pedig 1,08 százalékkal állt tegnapi záróértéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!