A világgazdasági folyamatok óvatos optimizmusra adnak okot, azonban továbbra is fennáll a W-alakú recesszió veszélye. Hazánk esetében a jövő évi gazdasági növekedés könnyen csalódást okozhat, akkor pedig a Quaestor elemzői szerint könnyen hosszútávú adók lehetnek az eredetileg átmenetinek tervezett válságadókból.
Csalódást okozhat a növekedés
A magyar gazdaság bővülését egyelőre a német gazdaság alapozza meg, a következő hónapokban is erre lehet számítani. Ugyanakkor a német gazdaság növekedése is törékeny lehet. A munkanélküliség talán elérte a csúcsot, de a Quaestor elemzői szerint jövőre sem várható érdemi javulás, továbbra is a jelenlegi magas szinten marad az állástalanok aránya.
"Mi egy kicsit túlzottnak tartjuk jövőre a 2,5 százalék körüli gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseket, szerintünk ennek kicsi a valószínűsége" - mondta a keddi sajtóbeszélgetésen Háda Bálint. A Quaestor vezető elemzője szerint a költségvetés csak a feltételeit tudja megteremteni annak, hogy növekedjen a gazdaság, de azt garantálni nem tudja. "A kormány egy olyan fogadást kötött, hogy minden külső körülmény jól fog alakulni Magyarország szempontjából, ha ez megvalósul, akkor lehet alapja a várt növekedésnek" - emelte ki a cég elemzője.
Háda Bálint szerint a forintárfolyam alakulása szempontjából továbbá is a 80 százalékos GDP-arányos államadósságunk okozhat problémát, hiszen ha újabb európai adósságválságok lesznek, akkor felkerülhetünk egy olyan listára, amin a befektetésre nem ajánlott országok vannak. Ráadásul a szakember szerint egyelőre nem látszanak olyan kiadáscsökkentő lépések, melyek az adósság mérséklődését eredményezhetik. "Kérdés, hogy egy kormánytól fél év alatt elvárható-e, hogy felmutasson ilyen komoly eredményeket, miközben a világ a válságkezeléssel kísérletezget" - véli a Quaestor elemzője.
Az elemző szerint a világ devizapiacain jövőre is fennmaradhat a svájci frank ereje,amit az alpesi gazdaság helyzete és a piaci bizonytalanságok alapozhatnak meg. "Valószínűleg elbúcsúzhatunk a 200 forint alatti frankárfolyamtól, tartósan már nem lesz alatta a jegyzés" - véli.
Mehetünk a bóvli kategóriába
Háda Bálint szerint valószínűleg további leminősítésekkel kell majd szembenéznie hazánknak, hiszen jelenleg a Standard & Poor's és a Moody's is negatív kilátást fogalmazott meg velünk kapcsolatban. Egy újabb leminősítéssel pedig Magyarország bekerülhet a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába.
"Néhány nemzetközi befektetési alapnál meg van szabva, milyen minősítésű országokba fektethetnek. Ha átkerülünk a bóvli kategóriába, akkor ezek az alapok minden bizonnyal likvidálni fogják magyar eszközeiket" - mondta az mfor.hu kérdésére Háda Bálint. A szakember szerint ha csalódást okoz a jövő évi növekedés, akkor az eredetileg átmenetinek tervezett válságadókból könnyen hosszabb távú adók lehetnek.
Az elemző szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten kamatemelési ciklusba kezdett, amit az emelkedő inflációs kilátások és a hitelezési problémák is támogathatnak. Ebben változást esetleg a Monetáris Tanács tagjainak változása hozhat jövő márciusban.
Csak 3800-at ér az OTP?
A Quaestor elemzői a hazai blue chipekkel kapcsolatban is megfogalmaztak véleményt kedden ismertetett elemzésükben. Szerintük a magyar részvénypiac a leminősítések és a nyugdíjpénztári változások levét fogja meginni a következő hónapokban.
A Mol papírjait az elemzők vételre ajánlják 25 200 forintos célárfolyam mellett, az OTP esetében viszont csak 3800 forintos árat tartanak reálisnak (az OTP-vel jelenleg 5290 forinton kereskednek, vagyis 30 százalékos leértékelődést tartana reálisnak a Quaestor). Háda Bálint szerint ennek oka, hogy legjobban a bank érezheti meg hazánk megítélésével kapcsolatos bizonytalanságokat, ráadásul egyelőre nem látszik, hogy csökkenne a 90 napon túli késedelmes hitelek részaránya a portfólióban.
A gyógyszerpapírok közül a Richtert 51 870 forintra értékelik az elmúlt időszak külföldi akvizíciói után, míg az Egis célárfolyama 26 200 forint. Az ajánlás előbbi esetben gyűjtés, az Egisnél pedig vétel.
Németország nyakán csüng Európa
A nemzetközi folyamatokkal kapcsolatban a Quaestor elemzője elmondta: az újabb kötvényvásárlási programmal a Fed elismerte, hogy a gazdaság gyengélkedik, azonban várhatóan ez az összeg is a tőkepiacokra fog vándorolni és tovább fújja majd a lufit. "A világ vezetőinek jelenleg nincs tapasztalatunk a válságkezelésben, egy kísérlet folyik a világban, hogy ezek az eszközök megfelelőek-e" - véli Háda.
Az elemző szerint nyilvánvaló, hogy Európa gazdasága a német gazdaságból él, Németország növekedését pedig Kína támogatja. Az ipari megrendelésállomány azonban a következő időszakra a német növekedés lassulását vetíti előre. A fő probléma, hogy Németországnak most kellene költenie, hogy megerősítse gazdaságát, közben viszont más európai országokat kell megmentenie.
"Az euró megmentése kulcskérdés, valószínűleg mindent meg fognak tenni ezért. Nem valószínű, hogy bárkit is kitessékelnének az eurózónából, nem lehet megengedni azt, hogy kikerüljenek államok, mert azzal csökken a lakosságszám, csökken a piac mérete" - véli a szakember.
Beke Károly
mfor.hu