5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Raiffeisen szakemberei szerint az év végéig maradhat a 6 százalék feletti infláció, sőt még jövő év elején sem számíthatunk sokkal alacsonyabbra.

"Hibahatáron belülivé zsugorodott a reálkamat hazánkban. A szeptember végi MNB döntés értelmében ugye 6,5 százalékra csökkent az alapkamat, a szeptemberi statisztika szerint pedig 6,6 százalékra emelkedett az infláció, ami jócskán meghaladja a mi és a piac várakozásait is. Az igazán meglepő a számokban, hogy a szezonális hatások alig tükröződtek a statisztikában" - derül ki a Raiffeissen Bank heti elemzéséből. Az élelmiszerárak a szokásos szeptemberi csökkenés helyett 0,6 százalékkal emelkedtek, ugyanígy a szolgáltatások ára sem csökkent, egyedül az üzemanyagok inflációja volt a vártnak megfelelő. A szakemberek az év hátralévő részére 6 százalék feletti inflációs rátát várnak, sőt szerintük jövő év első felében sem fog ennél sokkal alacsonyabbra csökkenni.

Eközben az októberi kamatcsökkentés is egyre valószínűbbnek tűnik: a forint stabil, kicsit még erősödött is, a 10 éves kötvényhozam 7 százalék alá csúszott péntek délután, az 5 éves CDS pedig 300 bázispontig csökkent. "Bár nem tagja a monetáris tanácsnak, de Járai Zsigmond, az MNB felügyelő bizottságának elnöke kifejtette a véleményét a kamatokról: szerinte jövő év elejére 5 százalékra lehetne csökkenteni a kamatot. Érvelése nagy valószínűséggel sok hasonlóságot mutat a külső tagok véleményével, szerinte a magas kamattal nem lehet az aktuálisan kifejezetten magas infláció ellen küzdeni" - olvasható a Raiffeisen elemzésében. Az előttünk álló héten nem lepődnének meg az elemzők, ha az euró-forint árfolyamnak sikerülne 280-as szint alá kerülnie.

"A külső környezet stabilitása a héten sem változott, így a vezető papírok megpróbálkozhattak az ellenállásaik legyőzésével. A BUX index hét elején először letörte a 19 000 forintot, majd a hét vége felé már újra azt tesztelte. Ez egy kulcsszint lenne a további emelkedéshez, ha felette tudna maradni. Ehhez viszont az OTP egyedüli nem lesz elég, a többi papírnak is segítenie kellene az áttörésben" - vélik a Raiffeisen szakemberei. Az OTP több mint egy éve nem látott magasságokba emelkedett a héten, egészen 4320 forintig. Innen pénteken visszakorrigált, de ez várható volt az indikátorok függvényében. Ugyanakkor a szakemberek a lefordulást sem látják esélytelennek főleg, ha a nemzetközi hangulat elromlik.

A Mol az előző pénteki 19 000 forintról való lefordulást követően bezuhant 18 500 alá és ott is maradt péntekig. A heti charton jól látszanak a bullish jelek, azonban ne várjuk feltétlenül a további emelkedést. Az MTel viszont megszakította több hónapja tartó oldalazását, és letörte a 420, majd a 415 forintos támaszt is erősödő forgalom mellett. A héten újabb hír pattant ki a negyedik mobilszolgáltatóval kapcsolatban, miszerint az állam még mindig szeretné, ha létrejönne. Emellett úgy tűnik, a Deutsche Telekom mégsem veszi meg a magyar leányát, mivel az amerikai leányt nem tudta eladni. Ez a két hír elég volt ahhoz, hogy megmozdítsa a papírt lefelé. Amennyiben letöri a 410 forintot is, a következő megálló a 385 forintos korábbi mélypont - olvasható a heti elemzésben.

Könnyen lehet, hogy nem lesz annyira negatív az eurózóna harmadik negyedéves GDP-je

"Az augusztusi hónap érdekes ipari termelési számokat hozott. Először is üdvözöljük az újra növekedésre állt görög ipart (+2,6 százalék év/év), 2008 áprilisa óta először láthatunk ilyet. De a periféria egészében pozitív jelzéseket látunk, a portugál ipar egy hónap alatt 6,8 százalékkal bővült, az olasz 1,7, a spanyol pedig 1,5 százalékkal. Ennek köszönhetően az eurózóna termelése összességében nem hogy erőteljesen zsugorodott volna augusztusban - ahogy a várakozások szóltak, hanem 0,6 százalékkal emelkedett. Az egyetlen negatív hír ebben, hogy a német ipar 0,4 százalékkal csökkent. Mindez a kép nehezen egyeztethető össze a konjunktúra indikátorok által lefestett képpel, ahol pont fordított reláció jellemző" - vélik a szakemberek. Amennyiben a szeptember nem hoz egy erőteljes korrekciót, a harmadik negyedéves eurózóna GDP adat ezek után könnyen lehet, hogy nem lesz annyira negatív? - írják.

Spanyol hivatalos segítség-kérésre nem került sor, bár ez az elemzők véleménye szerint már csak napok kérdése. Azon információk alapján, melyekkel a szakemberek rendelkeznek, már októberben sor kerülhet erre az elemzők szerint. Eközben a Moody's leminősítette a spanyol államot a bóvli kategória határára, de a kötvényhozamok nem reagáltak negatívan. Mi több, az általános piaci jó kedvben a bund hozamok is enyhén emelkedtek. A szakemberek arra számítanak, hogy a spanyol támogatásnak része lesz az Európai Központi Bank által szeptember elején bejelentett OMT program életbe léptetése is, ami le fogja szorítani a spanyol hozamokat (és ezzel párhuzamosan más periféria piacok is profitálhatnak belőle).

(A spanyol segítségkérésről és a hitelminősítőkről alábbi cikkünkben még többet olvashat: Hitelminősítők kergetik az IMF karjaiba Spanyolországot?)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!