Világgazdaság
Viszonylag csendes héten ismét az európai probléma kezelés kapta a legtöbb figyelmet. Az Ecofin nem hozott különösebb megoldást, a legtöbb, amire jutottak a tagállamok, hogy elismerték, szükség van további intézkedésekre. Németország makacsul ellenáll mindenféle lazításnak, és különböző vad ötletekkel jön elő, mint például, hogy Görögország vásároljon vissza adósságot, vagy hogy azok a zónatagok, amelyek jelenleg kis súllyal segítenek a bajbajutottakon, eszközöljenek többlet befizetéseket. Természetesen ebben az Európában, ilyen politikai körülmények között ezektől nem kell tartani, de ettől még jól illusztrálja mindez azt, mennyire nem tud egyről a kettőre jutni az Unió.
Az előttünk álló héten két fontos jegybank monetáris tanácsa is ülésezik. Előbb a Bank of Japan döntését ismerhetjük meg kedden hajnalban. A jen utóbbi időszakban mutatott stabilitása miatt nem számítunk új intézkedések bejelentésére. Ugyanakkor a gazdaság akadozása intő jel lehet az ázsiai országban. Japán az egyetlen nagy gazdaság melynek konjunktúra indexei a negyedik negyedévben recessziót jeleztek, így a BoJ extrém laza politikája továbbra is indokolt, tehát exitről sem nagyon lehet szó.
Szerdán az amerikai jegybanki intézmény, a Fed Nyíltpiaci Bizottsága fejezi be kétnapos ülését. Annak ellenére, hogy egyértelműen élénkülőben van az Egyesült Államok konjunktúrája (ISM kompozit indexe négy és féléves csúcson volt decemberben), az a várakozásunk, hogy ez nem gátolja meg a Fedet államkötvények további töretlen vásárlásában. Ezt követően a hét meghatározó adatára fog figyelni a piac vélhetően, az amerikai negyedik negyedéves GDP-re. Ahogy említettük fentebb, jó adatra érdemes számítani, a negyedik negyedév erősnek tűnt a konjunktúra indikátorok alapján.
A svájci jegybank kivételével mindegyik nagy jegybank tovább növelte mérlegét gazdaságösztönző programokon keresztül, annak ellenére, hogy elvileg már véget ért a recesszió.
Magyar gazdaság
Újabb támpontot kaptunk az elmúlt hét folyamán a februárban esedékes strukturális reformokkal kapcsolatban a Nemzetgazdasági Minisztériumtól. A legfrissebb hírek szerint idén 200-260 milliárdos, 2012- ben és 2013-ban pedig 200-200 milliárd forintos egyenlegjavító intézkedésre kerül sor. Ez az összeg valamivel elmarad a nemzetgazdasági miniszter által korábban említett 600-800 milliárdos intézkedés-csomagtól, illetve a tételes felsorolásban szereplő 250 milliárdos összegtől (gyógyszerkassza, munkaerő-piaci alap, közösségi közlekedés). Kérdéses továbbá, hogy az intézkedések egyszeri-átmeneti hatással lesznek majd a költségvetésre, vagy pedig tartós-strukturális átalalkítást jelentenek. Az mindenesetre kijelenthető, hogy az évi 200 milliárdos egyenlegjavítás - párosulva a magánnyugdíj-pénztári befizetések eltérítésével, amely 360 milliárdot tesz ki (12x30 mrd) - alapján 2011-12 után 2013-ban is a 3 százalékos hiánycél közelében lehetünk majd.
Az előttünk álló hét legfontosabb kérdése a hétfőn esedékes Monetáris Tanácsülés lesz. Az elemzői konszenzus további 25 bp-os kamatemelést áraz, a Raiffesisen elemzői azonban a konszenzussal szemben a kamatszint tartására valamivel nagyobb esélyt látnak. Az alapkamat emelése (bizonytalanság a februári reformokkal kapcsolatban, gyorsuló infláció, erős svájci frank, növekvő NPL ráta) és szinten tartása (optimista befektetői környezet, javuló hazai megítélés a strukturális reformok miatt, stabil forint, visszafogott bérdinamika) mellett is számos érvet lehetne felsorakoztatni. A magunk részéről az MT tagjainak elmúlt hetekben elhangzott nyilatkozatai alapján számítunk arra, hogy 4:3-as szavazati arány mellett a kamat szinten tartása következik be. Ezt a várakozásunkat azonban könnyen keresztülhúzhatja, ha a tanács ez alkalommal is hiányosan ül majd össze. Amennyiben a februárban bejelentendő intézkedéseknek is inkább pozitív visszhangja lesz a befektetők körében, akkor a február 21-én esedékes kamatdöntő ülésen is szinten maradhat az irányadó ráta.
Amerikai piacok
Hét hétnyi emelkedés után megtorpant az S&P 500-as részvényindex közel négy éve nem látott ereje. Egészen 37 napig bírta 1 százalékos csökkenés nélkül. Mindez tipikus gyorsjelentési viselkedésnek mondható. Az előre beárazott eredményekre a befektetők realizálják a felgyülemlett profitot (sell on the news). Ez a tendencia most kifejezetten a regionális bankszektorra volt igaz. A hangulat indikárorokban is meglátszott az eddig töretlen optimizmus megtörése. Öt heti mélypontra esett a kisbefektetőket kérdező index fél év múlva tőzsdei emelkedést váró komponense, de így is 20 hete tartózkodik hosszú távú átlaga felett. A többi hangulatmutató is hasonló tendenciákat mutat, egyik október eleji szintekre zuhant vissza.
Az összességében továbbra is kedvező részvénypiaci hangulatot a tőkebeáramlások is alátámasztják. Tavaly áprilisában volt utoljára, hogy ilyen mennyiségű tőke áramlott a belföldi részvényalapokba. Evvel párhuzamosan lassan három hónapja áramlik ki a pénz a tagállami kötvényalapokból. A jövő héten folytatódik a sűrű eredményszezon. Átlagosan naponta négy figyelemreméltó S&P 500-as tag fog jelenteni. Hasonló reakcióra számítunk a várhatóan várakozásokat is meghaladó eredményeknél. Most nem lehet egyik iparágat sem kijelenteni, mert minden szektorból lesznek közzétevők (Amazon, Boeing, AmEx, Johnson&Johnson, McDonald's).
Mindemellett Fed ülés és negyedik negyedéves GDP adat is bonyolítja a befektetők iránykeresését. A nemzetközi porondon is aktív hét lesz gazdasági adatok tekintetében, bár a mostani héten tapasztalt újabb kínai megszorítási félelemtől tartani nem kell. Figyelemre méltó, hogy megint nagyon együtt mozog minden és egy ilyen szimpla kamatemelési félelem hatására megint mindenki egyszerre próbálta meg elhagyni a házat.
A nemzetközi vezető piacok a héten nem tudtak már tovább emelkedni, az USA vállalati gyorsjelentéseket rendre profit realizálások követik már a várakozásoknak megfelelően. Ez megerősítette a Raiffeisen véleményét, hogy rövid távon lényegesen nagyobbak a lefelé mutató kockázatok és több, mint időszerű és valószínű egy egészséges konszolidáció a piacon. A piac túlvettsége technikai szempontból és egyéb a piaci optimizmust mérő adatok továbbra is extrém tartományban vannak. Mindez pedig lokális piaci csúcsok környékén szokott jellemző lenni. Ráadásul az S&P 500-ban az 1300-as szint masszív technikai ellenállás is egyben. Akinek van long pozíciója ezen a szinten érdemes profitot realizálni és később próbálni visszavenni, miután alapvető trendfordulóra nem számítunk. A jövő héten folytatódik az eredménydömping, de több fontos makroadat is napvilágot lát.
Magyar részvények
Egyértelműen felülteljesítő volt a hazai piac. Vélhetően még nem az országgal kapcsolatos bizalom az, amely hirtelen nőni kezdett, hanem a magyar eszközök a tavaly év végi ralli nagy részéből kimaradtak, kevésbé feszítettek még, mint mások, így most sorra kerültek a „vételi pánikban”. Az OTP a héten erős forgalom mellett törte át a kritikus 5500-as szintet felfelé, így ezzel elvileg a papír újra jól néz ki, erősnek mutatkozott az előző napokban is, és gyakorlatilag nagyjából 6000-ig nyitva is van a tér technikai szempontból.
A probléma azonban az, hogy a további emelkedés csak a kinti piacok támogatásával képzelhető el, így rövid távon erősen kérdéses, hogy valóban tesztelni tudja-e a 6000-es szinteket, long pozíció tartása ezért a kitörés ellenére kockázatosabb. Lényeges, hogy bármely long pozíció stop-ját 5500 alá ki kell tenni! A Mol vissza tudott térni korábbi lokális csúcsának szintjére, érdemben meghaladni azonban nem tudta, és ezeken a szinteken ismét erőteljesen nőtt a forgalom! Rövid távon továbbra is túlvett. Az elemzők fenntartják véleményünket, hogy a Mol egy egészséges konszolidációs időszak előtt állhat és lényegesen nagyobbak most a lefelé mutató kockázatok. Fontosabb támasz 21500 környékén van lefelé, minimum ennek az érintését valószínűsíthetjük, de alapvetően ezen szint alá várjuk a papírt.
Továbbra is erősen alulteljesítő a Richter, a kritikus 44000-44500-as szintek áttörésének a lehetőségét egyelőre levehetjük a napirendről. Többek között az is nyomás alatt tartja most a papírt, hogy szinte kész tényként lehet már kezelni, hogy a kormányzat 100 milliárd forintot kíván elvonni a gyógyszerkasszából. A mikéntjét azonban még nem lehet tudni, a gyógyszertámogatások csökkentése borítékolható, közvetlen elvonásról a cégek esetében még nem volt szó idén, de van rá esély. Bár fundamentális oldalról továbbra sem indokolt, jelentősen nőtt az esélye, hogy a 42000-es kulcsszint elesik, amennyiben a hazai piac is elkezdi korrekciós fázisát, ezzel jelentősebb teret nyitva lefelé. A szektortárs Egis továbbra is a 20-21 ezres sávban, egyelőre maradhat ebben. 550 körül mozog az MTelekom, de várhatóan megint nem fogja tudni megtartani az e feletti szinteket tartósan és az eheti piaci ralliból sem tudta kivenni a részét, így erre pozíciót felvenni nem ajánlott.
mfor.hu