Ezeknek a pánikoknak az időzítéséről persze fogalmam sem volt, most sincs (és egyáltalán nem is biztos hogy így lesz). Viszont egyre inkább azt gondolom, hogy a 2012-es recesszió esélyei folyamatosan nőnek. Nem nehéz belátni miért. A fejlett világban a lakosság próbálja csökkenteni az évtizedek alatt felhalmozódott adósságát (ez a híres deleveraging), azaz a lakossági kereslet várhatóan folyamatosan gyenge lesz. Ennek kiváló példája (sajnos) Magyarország, ahol a lakosság ha pénzhez jut is valószínűleg nem elkölti, hanem próbálja jelentős, főleg devizában fennálló kötelezettségeit csökkenteni.
Ilyen helyzetben a növekedés elsősorban az állami stimulusból jöhetNE. És éppen a feltételes móddal van a baj. Az adósságválság (t)erjedésének csak egy módon lehet véget vetni, a befektetők bizalmát csak egy módon lehet visszaszerezni: drasztikus államháztartási-hiány csökkentéssel. Csak így lehet elkerülni a kötvényhozamok további felrobbanását, ami jelenleg a legnagyobb probléma(ne feledjük, hogy a portugál és ír hozamok is lassan 12%-n vannak, egyre valószínűbb csődöt árazva). Erre fog kényszerülni egész Európa. Egy drasztikus fiskális megszorítás pedig a fenti környezetben szinte garantálja a recessziót, hiszen a gyenge növekedés teljesen eltűnhet az állami mankó nélkül.
Amennyiben ez így van, akkor viszont az ECB is visszatáncolhat, és talán még kamatot is csökkenthet. 2012-re tehát európai recessziót, nagy eurógyengülést, és tartósan alacsony kamatszintet+ ECB QE-t vizionálok. Remélhetően én magam is jó hangulat-indikátor vagyok, és ez a rendkívüli peszimizmus elegendő lesz ahhoz, hogy tartósabb emelkedés induljon a részvénypiacokon :)