A jelek szerint csak átmenetileg rengették meg a devizapiacokat az egyiptomi események, hazánk megítélése pedig továbbra is javul a februárra ígért reformok miatt. Többek között ennek köszönhető, hogy a forint töretlenül kapaszkodik fel az utóbbi napokban, lassan a 270-es szintet közelíti az euró jegyzése, ez alatt pedig tavaly május óta nem volt.
270 alá mentünk
Szerda reggel 269,33 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, azaz tegnaphoz képest tovább kapaszkodott a forint. 270 alatti árfolyamra egyébként legutóbb tavaly tavasszal. április-május környékén volt példa. A dollárral szemben 195,65-nél állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 209,43 forintba került a szerdai nyitás után.
A Raiffeisen elemzői szerint a több hónapos forintcsúcs elsősorban annak köszönhető, hogy az egyiptomi események csak átmenetileg rengették meg a világot, hazánkkal kapcsolatban pedig továbbra is javul a bizalom a beígért strukturális reformok miatt. "A kormányzat igyekszik napirenden tartani a kiigazítás témáját, ami folyamatos muníciót jelent a hazai eszközöknek" - emelik ki a Raiffeisen szakemberei.
A bank szerint a forint erősödéséhez hozzájárultak a hazánkkal kapcsolatos kedvező külföldi vélemények, például az, hogy a Morgan Stanley a Monetáris Tanács márciusi átalakulása után is további kamatemelésekre számít.
"Várakozásunk szerint fundamentális oldalról a hazai hírek a strukturális intézkedésekkel kapcsolatos várakozások miatt továbbra is inkább kedveznek majd, a nemzetközi hangulat támogatásával ezért tovább közelítheti a 270-es szintet az EUR/HUF, illetve 270 alá süllyedhet. A forint erősödését a kamatsztori is támogathatja az előttünk álló hetekben, véleményünk szerint azonban a februári kamatemelés már elmarad" - olvasható a kedden kiadott elemzésben.
A "vedd meg a pletykákat, add el a híreket" elv alapján arra számítanak a Raiffeisennél, hogy a kamatszint tartása, illetve a strukturális reformok bejelentésével párhuzamosan profitot realizálhatnak a befektetők, ami a forint gyengülését hozhatja majd a hónap végén. Ennek megfelelően a 270 alatti szinteken a forint eladását javasolnák az euróval szemben.
A magyar deviza kiemelkedő teljesítményére már a Bloomberg is felfigyelt, hiszen szerda reggeli cikkében kiemeli, hogy a reformok január közepén történt bejelentése után meglódultak a magyar eszközök, a forint mellett a tőzsde is szárnyal, a tízéves kötvényhozamok pedig november óta nem voltak ilyen alacsonyan.
A lap által megkérdezett elemzők szerint Magyarország CDS-felára a következő hetekben tovább csökkenhet, a tegnapi 319 bázispont után 300 bázispont alá mehet, amivel csatlakozhatunk Romániához és Horvátországhoz.
Rövidtávon még erősödhet az euró
Az egyiptomi zavargások kapcsán ismét előtérbe került a svájci frank menekülővaluta szerepe, hiszen a múlt hét végén tapasztalt kockázatkerülésben a japán jen mellett a frank volt a piac nyertese. Az egyiptomi események okozta pánik azonban hamar elcsendesedett, a svájci frank pedig gyorsan visszaadta a korábbi erősödését.
Az euróval szembeni bizalom javulása eközben töretlen, miután a periférikus országok és az EFSF kötvénykibocsátása kedvezően alakult. Az euró erősödését a kamatemelési várakozások fokozódása is segíti, miután az euró-övezet inflációja két éves csúcsra gyorsult januárban. A fentiek rövidtávon az euró további erősödésére utalhatnak a frankkal szemben, középtávon azonban továbbra is fennállnak a frank erősödése melletti tényezők, ezért a Raiffeisen Bank elemzői szerint továbbra sem zárható ki, hogy az euró/frank árfolyam megközelíti majd a korábbi mélypontokat a következő hónapokban.
Beke Károly
mfor.hu