5p

Rövid távon jelentős árfolyamnyereségeket eredményezhet az amerikai tőzsdéken Mitt Romney republikánus elnökjelölt esetleges győzelme, hosszabb időtávlatban azonban ezt a reflexszerű hatást valószínűleg más, összetettebb kockázati tényezők ellensúlyoznák - vélekedtek keddi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint a New York-i értéktőzsde legnagyobb tőkeértékű részvényeinek árfolyamát átlagoló DJIA index akár 500 pontos megugrással is reagálhat, ha Romney győz, nem utolsósorban azért, mert Barack Obama elnök republikánus kihívójának választási sikerét nem árazták be a piacok, emellett Romneyt üzletbarát politikusnak tekintik a befektetők.

A CEBR londoni elemzői ugyanakkor a későbbi potenciális piacbefolyásoló tényezők között kiemelték, hogy Romney már jelezte: megválasztása esetén az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke, Ben Bernanke távozását és a Fed gazdaságélénkítő célú mennyiségi enyhítési programjának befejezését kívánja elérni.

Douglas McWilliams, a CEBR vezérigazgatója közölte: véleménye szerint Bernanke egyébként is távozni kívánna Romney győzelme esetén, a Fed további mennyiségi enyhítési programja iránti igény pedig az amerikai gazdaság jelenlegi teljesítménye alapján máris csökken, miután az amerikai gazdaság szilárdan beállt a 1,5-2 százalékos éves növekedési ütemre.

A banki hitelkiáramlás az amerikai üzleti és a háztartási szektorban egyaránt növekszik, még a sokáig tetszhalott ingatlanhitelezés is bővül, a Case-Schiller magáningatlan-árindex pedig mérsékelt ütemben, éves szintre számolva 2 százalékkal emelkedik - hangsúlyozza keddi helyzetértékelésében a CEBR vezető elemzője.

A Capital Economics szakértői ugyancsak annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a befektetők a republikánus irányítású amerikai kormányokat általában inkább üzletbarátnak tartják, és így a republikánus jelölt győzelme esetén a kezdeti piaci reakció általában pozitív. Hosszabb távon azonban az alapvető reálgazdasági és piaci kondíciók ennél sokkalta fontosabbak, és rendszerint ellensúlyozzák ezt a rövid távú tényezőt.

A Capital Economics elemzői kimutatták, hogy az amerikai részvénytőzsdék a republikánus elnökök hivatali idejének első évében nagyobb befektetői megtérülést hoznak, azonban a teljes elnöki mandátumra vetítve átlagosan valamivel jobbak a tőzsdei teljesítmények, ha az elnököt a Demokrata Párt adja. A ház szerint rövid távon így Romney győzelme tűnne kedvezőbbnek a részvénypiaci kilátások szempontjából - a republikánus jelölt adóprogramja miatt -, ám programjának végrehajtási kilátásait korlátozhatja, ha a Szenátus demokrata ellenőrzés alatt marad, így a mostani helyzetben a kongresszusi választások eredménye is kulcsfontosságúnak bizonyulhat.

A republikánusoknak jelenleg nagy többségük van a Képviselőházban, a demokraták pedig - jóllehet vékony többséggel - a Szenátust ellenőrzik. Lehetséges a tiszta republikánus kongresszusi többség megszerzése, és egyértelműen ez lenne a részvénypiacok által preferált eredmény, ám valószínűbbnek tűnik, hogy a Kongresszus megosztott marad, és ez szűkíti a következő elnök mozgásterét, bárki győzzön is a keddi választáson - áll a Capital Economics elemzésében. A ház szerint e forgatókönyv esetén minél nagyobb arányban győz a következő amerikai elnök, annál erőteljesebb tárgyalási pozícióban lesz nem utolsósorban a "fiscal cliff" elkerülését célzó alku ügyében.

A piaci zsargon a Kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott radikális költségvetési hiánycsökkentő csomagot tartja nyilván a "fiscal cliff" - "költségvetési sziklaszirt" - félhivatalos elnevezéssel, arra utalva, hogy a csomagban foglalt drámai mértékű államháztartási kiigazító lépések maradéktalan érvényesítése esetén az amerikai gazdaság e "sziklaszirt" széléről ismét a recesszió szakadékába zuhanhat.

A Capital Economics elemzői szerint ebből a szempontból a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha - csakúgy, mint 2000-ben - elhúzódó vita tárgyává válna az elnökválasztás eredménye, vagy ha az egyik jelölt csak az elektori voksok többségével győzne, úgy, hogy a választói szavazatok összességét tekintve a másik jelöltre többen voksoltak.

Tekintettel az e forgatókönyvekből eredő politikai kockázatokra, a piacok valószínűleg elsősorban az egyértelmű választási eredményt jutalmaznák, függetlenül a győztes személyétől - vélekedtek a Capital Economics szakértői. A cég londoni elemzői is kitértek arra a lehetőségre, hogy győzelme esetén Romney konzervatívabb személyiséggel váltaná fel a Fed jelenlegi elnökét. A Capital Economics szakértői kimutatták, hogy az ezzel kapcsolatos találgatások máris kikezdték az árupiaci termékek - mindenekelőtt az arany - világpiaci árfolyamát, miközben erősítették a dollárt.

A Fed mennyiségi enyhítési programjának ostorozása azonban népszerű lehet ellenzéki pozícióból, ám kormányzati helyzetben más preferenciák érvényesülnének, és Mitt Romney győzelme esetén az új republikánus elnök vezette amerikai kormány is bizonyosan sietve biztosítaná a piacokat arról, hogy nem lesz azonnali váltás a Federal Reserve élén - vélekedtek a Capital Economics londoni elemzői.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!