9069 ponton fejezte be a hét első kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,45 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki szintnél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,16 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 0,14 százalékkal feljebb kapaszkodott. 0,05 százalékot javítani tudott a dél-koreai Kospi index a nap végére, míg a tajvani piacon 0,18 százalékos volt a plusz.
A hétvégén megjelent hírek után a befektetők többsége továbbra is pesszimista a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban. A leginkább az szomorította el a piacokat, hogy a kínai jegybank egyik szakembere egy interjújában arról beszélt, hogy továbbra sem látszanak a kilábalása jelei, várhatóan 2013-ban is lassulni fog a kínai gazdaság. Emellett a japán miniszterelnök arra figyelmeztette kínai kollégáját, hogy az országban folytatódó Japán-ellenes tüntetések tovább nehezíthetik a gazdaság helyzetét.
A fentiek fényében nem meglepő, hogy leginkább a nyersanyagipari cégek veszítettek értékükből, hiszen ezek reagálnak általában érzékenyen a gazdasági kilátások változásaira. A japán JFE Holdings acélgyártó például 4,89 százalékkal esett vissza, miközben a Kobe Steel 2,9 százalékot bukott, a Sumitomo Metal Industries pedig 4,03 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.
Az olajtársaságoknak is rossz napjuk volt a várható gyenge kilátások miatt: a China Petroleum & Chemical Corp. például 0,56 százalékkal esett vissza Hongkongban, míg a PetroChina 0,98 százalékkal ért kevesebbet, mint a hétvége előtt.
Japánban a nyersanyagszektor mellett az exportra termelő cégeknek sikerült rosszul a hétfői kereskedés miután a jen erősödött a dollárral szemben. A Canon árfolyama 3,86 százalékkal esett vissza péntekhez képest, míg a Panasonic 2,94 százalékos mínusszal zárta a napot. A Renesas Electronic részvényei 31,25 százalékkal lódultak meg, ugyanis sajtóhírek szerint a legnagyobb japán cégek készek ajánlatot tenni a vállalt részvényeiért, hogy elkerüljék azt, hogy egy amerikai kockázati tőke társaság kezébe kerüljön a társaság. A sajtóban hírbe hozott vállaltok részvényei szinte kivétel nélkül gyengültek: a Toyota például 1,56 százalékkal lett olcsóbb, míg a Honda 1,81 százalékkal esett, a Nissan pedig 2,71 százalékos mínuszban zárt.
mfor.hu