5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Veszélyes mutatványra készül a kontinens a következő hónapokban, miközben Amerikában a magas munkanélküliség, Kínában pedig a gazdaság átalakítása okoz problémákat - véli a dán bank közgazdásza. A szakember továbbra is újabb válságra számít Európában, szerinte csak az időzítés kérdéses.

Csak "egy idétlen fiskális paktum" született

Az elmúlt két negyedévben a világ jegybankjai a piaci beavatkozás területén elmentek a végletekig. Most visszahúzódóban vannak, hiszen „sikerült” a gazdaságot stabilizálni, sőt az USA esetében még növekedésbe is fordítani. A monetáris politikai intézkedések szokás szerint némi késéssel terülnek szét a gazdaságban, ezért a következő egy vagy két negyedévben fog eldőlni, milyen reakciót vált ki az ösztönzés a gazdaságból. Minden esély megvan arra, hogy a második és talán a harmadik negyedév – legalábbis Európában és az USA-ban – furcsa módon a viszonylag pozitív gazdasági lendület és az aggasztó hosszú távú kilátások együttállását hozza – véli Steen Jakobsen, a Saxo Bank szakértője.

A szakember szerint az idei második negyedévben valahogy reagálni kell a sorozatban elkövetett súlyos politikai hibákra, amelyek abból adódtak, hogy minden helyzetre pénznyomtatás volt a válasz. Az első negyedévben az Európai Központi Bank (EKB) példátlan huszárvágással három évre ezermilliárd euró összegű likviditást teremtett. Ezzel sikerült megállítani az államkötvényhozamok emelkedését, miközben az uniós politikusoknak mindössze egy „idétlen fiskális paktumot” sikerült összeeszkábálniuk – fogalmaz Jakobsen. A piac örömmel vette az ölébe hulló likviditást, és a világ részvénypiacai az első negyedévben megiramodtak.

A következő hónapokban a Saxo Bank szakértője szerint Európában „a nagy légtornászmutatvány” idejét éljük majd. A a felszínen minden simának tűnik, csakhogy a spanyol kormány már előre bejelentette, hogy nem fogja az új EU költségvetési paktum követelményeit teljesíteni. A költségvetés kiegyensúlyozásának szociális költségei egyszerűen túl magasak, a „kétsebességes” Európa gondolata sohasem volt még ennyire látható. Az EU Portugália kiugrását még képes kezelni, de Spanyolország túl nagy ahhoz, hogy elbukjon. Németországban pedig minden olyan kezdeményezés az alkotmánybíróság elé kerül, amely az ország unióval szemben vállalt kötelezettségeinek bővítésére tesz kísérletet.

Az Európai Monetáris Unió akadályversenyében a következő állomás az a június-júliusi időkeret, amely a tagállamok parlamentjei számára az Európai Stabilitási Mechanizmus törvénybe iktatásához nyitva áll. Ez már nem csupán olyan tüneti kezelés, mint a pénznyomtatás, ez a történet „mérlegbe állított”, az unió összetartása érdekében valóban felajánlott pénzösszegekről szól.

A Saxo Bank Európában változatlanul újabb válságra számít, csak az időzítés kérdéses. E tekintetben nagyot nyom a latba a francia elnökválasztás, attól függetlenül, ki lesz végül a befutó. Veszélyes játék lesz ez a légtornász mutatvány – jegyzi meg Jakobsen.

Amerika, Kína Japán: vannak kérdések

Ázsia a második negyedévben fontos kísérlet terepe lesz, itt Kína a kritikus kérdés. Az ország mára – legalább a szavak szintjén – felvette a kesztyűt, és bejelentette: át kell alakítani a gazdaságot. Hamarosan eldől, képes lesz-e bejelentett szándéka szerint felfuttatni a fogyasztást, csökkenteni a túlzott beruházást, és mindezek mellett mindent összevetve megmaradni a növekedési pályán.

Az USA növekedése ugyanennek a történetnek a második fejezete, mert a Saxo Bank szerint a munkanélküliség – Ben Bernanke feltételezésével ellentétben – nem ciklikus, hanem strukturális. Ez pedig azt jelenti, hogy az amerikai jegybanknak előbb vagy utóbb kamatot kell emelnie. Márpedig az általunk vizsgált összes tényező strukturális munkanélküliségre utal – teszi hozzá Steen Jakobsen, a Saxo Bank szakértője. Az Egyesült Államokban az első negyedévben erőt gyűjtött a fellendülés, most az amerikai gazdaságnak bizonyítania kell, elsősorban a munkahelyteremtés frontján.

Összefoglalva, a Saxo Bank következő negyedévre vonatkozó kilátásai vérmesnek is nevezhetők. A jegybankok egyetlen politikai eszköze, a bankóprés ismételt beindítása ugyan elkerülhetetlennek látszik, de nem a második negyedévben. Ha még messzebbre tekintünk, akkor azonban már azt látjuk, hogy a fizetésképtelenség problémájának kezelése során elkövetett sorozatos politikai baklövések, a súlyosbodó szociális és geopolitikai feszültségek akár pattanásig feszíthetik a húrt. E kötéltánc közben egyes, rendkívül fontos jelek az egyensúly helyreállítására utalnak. Az első negyedévre és akár 2012 egészére nézve hatalmas monetáris változás lehet, hogy a Bank of Japan inflációs célt vezetett be. A távol-keleti szigetország ezzel 30 év óta először fogadta el, hogy infláció márpedig létezik. Kérdés azonban, hogy sikerül-e az inflációt feljebb srófolni. Amennyiben igen, az erős jen korszaka lezárul, és ez a Nikkei, valamint általában a globális növekedés szempontjából kimondottan örvendetes lenne.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!