3p

A most már hivatalosan is elkezdődött választási kampány közvetlenül nem lesz hatással a jegybanki kamatdöntésekre, közvetetten viszont az ország kockázati megítélésében jelentkezhet, amit a Monetáris Tanács is figyelembe vesz majd a döntéseknél - mondta el hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

A most már hivatalosan is elkezdődött választási kampány közvetlenül nem lesz hatással a jegybanki kamatdöntésekre, közvetetten viszont az ország kockázati megítélésében jelentkezhet, amit a Monetáris Tanács is figyelembe vesz majd a döntéseknél - mondta el hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

A jegybank hétfőn újabb 25 bázisponttal, hat százalékra mérsékelte az alapkamatot, a rendszerváltozás óta sosem volt a jelenleginél alacsonyabb a ráta. A decemberi óvatos lépés után a jelek szerint ráállt a Monetáris Tanács a 25-ös tempóra, arról azonban továbbra sincs hivatalos vélemény, hol lehet a ciklus alja.


Egyelőre nem akarnak szünetet tartani a választásokig

Korábban a Monetáris Tanács egyik tagja úgy nyilatkozott, hogy az MNB döntéshozóinak a választási kampány idejére szüntet kéne tartaniuk a jelenlegi kamatciklusban. "A Tanácsnak erről nincs egységes véleménye" - mondta el újságírói kérdésre Simor András.

"A kampány, illetve a választás alakulása minden bizonnyal le fog csapódni Magyarország kockázati megítélésében, azt pedig a Monetáris Tanács figyelembe fogja venni a következő hónapokban is. Közvetlen hatása azonban nincs a kampánynak a kamat alakulására" - emelte ki a jegybank elnöke.

Simor hozzátette: az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a tanács tagjai most sem kívánnak állást foglalni arról, hol lehet a jelenlegi kamatcsökkentési ciklus alja, minden bizonnyal a következő hónapokban is elsősorban a kockázati megítélés lesz az elsődleges tényező a kamat alakításában.

Decemberben romlott el a hangulat, azóta sem javul

"A tanács két javaslatot tárgyalt a hétfői ülésen: az egyik egy 25 bázispontos, a másik pedig egy 50 bázispontos kamatvágásról szólt. A vita után végül meggyőző többség szavazott a negyed százalékos enyhítésre" - vázolta fel döntés hátterét Simor András.

"Decemberben azért lassítottunk a kamatvágások ütemén, mert több olyan tényező került napvilágra, melyek bizonytalanságot hoztak a nemzetközi piacokon, a kockázati étvágy érezhetően csökkent. Azóta jelentős változás nem történt ezen a téren, ez szólt most is az 50 bázispontos csökkentés ellen" - tette hozzá az MNB elnöke.

A jegybank első embere szerint a magyar gazdaságban továbbra is folytatódik az elmúlt hónapokban tapasztalt kettősség: a külső konjunktúra a vártnál jobban alakul, a belső fogyasztás viszont a megszorítások és a hitelezés befagyasztása miatt az előzetesen vártnál jobban visszaesett. A kettő eredőjéből az előzetesen számoltnak nagyjából megfelelő GDP-adatok láttak napvilágot az utóbbi időszakban.

Az inflációt tekintve Simor elmondta: az elmúlt hónapokban egy kis emelkedés látszik, azonban továbbra is jó esélyt látnak arra, hogy 2010 második felében jelentősen a 3 százalékos cél alá csökkenjen a pénzromlás üteme. Mindez azt is jelenti, hogy a jelenleginél lényegesen alacsonyabb kamatszínvonalra lenne szüksége az országnak, ezt azonban eddig a kockázati megítélés nem tette lehetővé. "A mai vita tárgya is elsősorban ez volt" - tette hozzá Simor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!