5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hétfői ülésén váratlanul 50 bázisponttal 10,5 százalékra csökkentette a kamatot, a döntés először mindenkit meglepett, bár számítani lehetett rá. Az utóbbi hónapokban fokozatosan stabilizálódott itthon a pénzügyi rendszer és a forint, az inflációs kilátások pedig napról napra csökkennek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hétfői ülésén váratlanul 50 bázisponttal 10,5 százalékra csökkentette a kamatot, a döntés először mindenkit meglepett, bár számítani lehetett rá. A jegybank elnöke szerint a jövőben folytatódhat a kamat mérséklése, ha a körülmények lehetővé teszik.


A hétfői ülésen elvileg nem döntött volna a kamatról a Monetáris Tanács, azonban meglepetésre mégis 50 bázisponttal vágták vissza az irányadó rátát. A legutóbb november 24-én változott a kamat, akkor is 50 bázispontos mérséklésről döntött az MNB. Azt megelőzően október 22-én meglepetésre 300 bázisponttal emelték a kamatot, hogy megvédje a jegybank a forintot a spekulációs támadásoktól.

A hétfői soron kívüli csökkentést az MNB azzal indokolta, hogy október vége óta jelentősen változtak a körülmények, az európai jegybankok is jelentős kamatvágásokról döntöttek az elmúlt hetekben. A Bank of England például múlt csütörtökön 100 bázisponttal vágta vissza a kamatot, míg az Európai Központi Bank szintén csütörtökön döntött 75 bázispontos csökkentésről.

"A közelmúltban a hazai gazdaság kockázati megítélése javult, a külső finanszírozásához kapcsolódó korábbi bizonytalanságok – a nemzetközi hitelcsomagnak, a bejelentett költségvetési kiigazításnak és az államháztartás kiadásait korlátozó törvény elfogadásának is köszönhetően – számottevően csökkentek" - olvasható a jegybank indoklásában a hétfői döntéssel kapcsolatban.

Simor András jegybankelnök a délutáni sajtótájékoztatón elmondta: nagy vita volt a kamatcsökkentés mértékéről, végül a tartásról és az 50 bázispontos vágásról szavazott a Monetáris Tanács, "túlnyomó többségben" voltak a csökkentést támogatók. A mérséklés elsődleges okaként a csökkenő inflációs kilátásokat említette Simor, bár hozzátette, hogy nem ez volt a fő ok, ugyanis az infláció eddig is lehetővé tette volna a kamat csökkentését.

A nemzeti bank elnöke szerint elősegítette a döntést, hogy a parlament elfogadta a költségvetést és az úgynevezett "plafontörvényt", mely a fegyelmezett állami gazdálkodásról szól, illetve a világ jegybankjai csökkentették a kamatszintjeiket. A Monetáris Tanács figyelve a pénzügyi piacok alakulását a jövőben is folytathatja az alapkamat csökkentést, amennyiben az a pénzügyi stabilitást nem veszélyezteti - közölte a jegybank elnöke. Hozzátette: csak az inflációs előrejelzéseket tekintve, már ma is "alullövi az MNB a jövő évi, 3,0 százalékos inflációs célt".

"Maga a döntés nem volt meglepő, már be volt árazva a kamat csökkentése, inkább csak az időzítés volt váratlan, hogy soron kívül került sor a erre" - mondta el az Mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte a forint azért nem reagált a kamatvágásra, mert a piac már korábban beárazta azt.

"Az utóbbi hetekben stabilizálódott a magyar pénzügyi rendszer, a forint árfolyama is megnyugodott, illetve az állampapírok hozamai is szép lassan lefelé tartanak. Segíthette az MNB döntését, hogy Európában több jegybank is a kamatcsökkentés módszeréhez folyamodott, esetenként soron kívül is mérsékelték a rátákat" - mondta el a döntés hátteréről Suppan Gergely. Az elemző hozzátette: mérséklődtek az inflációs kilátások is, többek között ma jelent meg, hogy szerdától tovább esik a benzinár, ami jelentős hatással lehet az inflációra.

"Könnyen beleférhet még az idén egy újabb kamatvágás a december 22-i kamatdöntő ülésen, valószínűleg szép lassan 50 bázispontonként fog lefelé haladni az MNB" - vélekedik Suppan Gergely.

"Talán az lehetett a mostani lépés oka, hogy nem akart a 22-i kamatdöntő ülésen túl nagyot vágni a jegybank, ezért a csökkentés egy részét most előrehozta" - mondta el kérdésünkre a döntéssel kapcsolatban Németh Dávid, az ING Bank szakembere. Szerinte ha a mostani lépést kedvezően fogadják a piacok, akkor 22-én akár jöhet az újabb kamatvágás, valószínűleg hasonló mértékben. "A bankok oldaláról is lehetett egyfajta nyomás az MNB-n, hogy csökkentse a kamatot, ugyanis az októberi 3 százalékos rendkívüli emelés után nagyon megdrágultak itthon a forinthitelek" - tette hozzá az elemző.


A közelmúltban több gazdasági szakember is nyomást gyakorolt az MNB-re, mindkét oldalról támadták a magas alapkamat miatt. Az Mfor-nak adott interjújában Kupa Mihály volt pénzügyminiszter óvatos lépéseket javasolt a kamatcsökkentés terén, szerinte a jövő év második fele előtt nem valószínű, hogy hat százalékig vágható a kamatszint. Matolcsy György, a Fidesz gazdaságpolitikusa úgy véli, hogy már az IMF-szerződés aláírása után rögtön 7,5 százalékra mérsékelhette volna a jegybank az alapkamatot, majd nem sokkal később hat százalékra csökkenhetett volna a ráta.

"A jelenlegi magas kamatszint fájdalmas a magyar gazdaságnak, de ennél is fájdalmasabb, ha megbomlik az ország pénzügyi stabilitása" - mondta el ezzel kapcsolatban Simor András a jegybank sajtótájékoztatóján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!