3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tartósnak ígérkezik a dollár erősödése, ami nagyon sokaknak rossz hír lehet. Ilyenkor ugyanis az árupiacok szenvednek, az olaj például a világban tapasztalható rengeteg konfliktus ellenére is padlón van.

Noha rövid távon nagyon gyorsan, nagyon sokat erősödött a dollár, és akár sokhetes korrekció is lehet benne (ami lehet mély, de persze az is lehet hogy nem most kezdődik, ki tudja?), ám úgy tűnik, hogy egy komoly, tartós, strukturális dollár-bikapiac elején vagyunk. Ennek legfőbb oka, hogy az USA - eltérően Európától vagy Japántól - igen erős gazdasági teljesítménnyel bír, aminek hatására előbb vagy utóbb beindul a kamatemelés. A nullakamatok korában pedig bármi ami nem nulla bűvös vonzerővel bír (hányszorosa az 1 százalék a nulla százaléknak? naugye:)). Ezért emelkedik a dollár, és ezért gondolom, hogy ez egy nagy trend kezdete. Európában és Japánban még évekig nulla maradhat a kamatszint, azaz a hozamkülönbség tartósan fenn fog állni.

Ám a dollár erősödése nagyon sokaknak rossz hír. Általában dollárerő alatt az árupiacok szenvedni szoktak, és ezek gyengesége lehúzza magával a (főleg) ezt exportáló országokat. A feltörekvő országok 2000-2008/11 közötti szárnyalásának valószínűleg vége, és a sebezhetőbbekben lehetnek kisebb-nagyobb balhék. Esélyes erre Argentína, Brazília, (Dani szerint) Kolumbia, Dél-Afrika, és természetesen a Szovjetunió (Oroszország, illetve a környezetében lévő államok - szerk.) is. Nem szabad kihagyni persze a fejlettnek számító Kanadát és Ausztráliát sem...

Ráadásul az erős-dollár periódusok idején gyakran meginognak a feltörekvő devizák, különösen, ahol van egyéb baj is és/vagy nem támasztják a döntéshozók kamattal/intervencióval meg őket. Ebből a szempontból kis hazánk jó kilátásokkal indul neki a következő 1-2 évnek: unortodoxia a köbön plusz a (mérföldekkel előttünk járó) lengyelek alá vágott kamatok: nem lenne meglepő ha 2015-16-ban valamikor látnánk ismét 300 feletti dollárárfolyamot. Végül is volt már ilyen 2000-ben is (a Nasdaq-buborék évében 313-ig szaladt a dollárárfolyam!), és túléltük.

Ehhez kapcsolódik egyébként, hogy rém gyenge az olaj (különösen a Brent): komplett tankhadosztályok szöknek át önkéntesen Ukrajnába Oroszország-anyácskát védeni (érdekes módon a tankjaikat is átcsempészik valahogy a határon), Líbiában már azt sem tudják ki bombázza őket, Szíria humanitárius katasztrófa, Irakban a fanatikusok durvítanak, és mégis. Mégis éves mélyponton van az olaj...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!