3p

A piac a múlt hét végén arra számított, hogy napokon belül bejelenthetik a bajba jutott Lehman Brothers felvásárlását, végül a Bank of America inkább a Merrill Lynchre csapott le 50 milliárd dollárért.

Az amerikai pénzügyi vezetők a hétvégén sem pihentek, vasárnap több fontos döntés is született a tengerentúlon. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a Lehman Brothers sorsa megpecsételődött, viszont a Bank of America meglepetésre megvette a Merrill Lynchet 50 milliárd dollárért. A Wall Street futures indexei meredeken zuhantak az újabb problémák hallatán, várhatóan mínusszal nyitnak ma délután a vezető tengerentúli indexek. Közben a Lehman csődeljárást kért maga ellen, mivel a potenciális vevők elfordultak tőle.

A hétvégén a döntéshozók egy újabb lépésekre szánták el magukat, hogy megmentsék az immáron egy éve vergődő amerikai pénzügyi szektort. Pénteken még arról lehetett hallani, hogy a Bank of America vagy a Barclays megveheti a Lehman Brotherst, mindenki erre a bejelentésre számított. A két említett cég azonban nem mutatott erre hajlandóságot, így a negyedik legnagyobb amerikai bank egyre nagyobb bajba kerül.

Piaci pletykák szerint a Bank of America inkább a Merrill Lynch megvételét tartotta kifizetődőnek: a hírek arról szólnak, hogy 29 dollárt adnak a részvényekért. Az információkat először nem erősítették meg. A Merrill záróára pénteken 17,05 dollár volt, a tavalyi év elején a hitelválság kirobbanása előtt viszont még 100 dollár környékén álltak a papírok. Ha valóban megkötik az üzletet, akkor a teljes felvásárlási ár 50 milliárd dollár körül lehet. Később a Bank of America is megerősítette a felvásárlás tényét.

A Bank of America a legnagyobb betétállománnyal rendelkezik az Egyesült Államokban, míg a Merrill a világ legnagyobb brókercége. Kettejük egyesülésével létrejöhet egy olyan pénzügyi vállalat, mely méltó ellenfele lehet a Citigroupnak. Az egyesülés ugyanakkor újabb elbocsátásokhoz vezethet, pedig mindkét cég már több ezer emberét rúgta ki eddig is.

Eközben vasárnap délután a világ tíz nagy bankja arról döntött, hogy megpróbálják növelni a likviditást a piacon: a Bank of America, a Barclays, a Citibank, a Credit Suisse, a Deutsche Bank, a Goldman Sachs, a JP Morgan, a Merrill Lynch, a Morgan Stanley és a UBS arról döntöttek, hogy összesen 70 milliárd dolláros alapot hoznak létre, mely a bajba jutott pénzintézeteken segítene azzal, hogy kedvezményes hiteleket nyújtana a veszteségeik fedezésére. Vasárnap este a Fed is bejelentette, hogy növeli a bankoknak adható hitelkeretet.

Az amerikai futures indexek zuhanásba kezdtek a pénzügyi szektor újabb problémáinak hallatán, a Dow Jones futures indexe például több mint 300 pontot zuhant, ez komoly szakadást valószínűsít a mai napra. A vezető ázsiai indexek is visszaestek ma reggel, majd a kereskedés második felében felfelé fordultak és lefaragták hátrányukat.

A Lehman Brothers hétfő hajnalban jelentette be, hogy csődeljárást kezdeményez maga ellen, miután kútba esett a tervezett felvásárlás. A Barclays visszavonta korábbi ajánlatát, a Bank of America pedig a Merrillt vette inkább meg. A Lehman 60 milliárd dollárnyi nem megbízható jelzáloghitellel rendelkezik, a megmentésre irányuló tervek pedig kudarcba fulladtak. A hírek szerint tegnap éjjel a dolgozók már elkezdték kipakolni a cég irodaházát, úgy tűnik, hogy megpecsételődött a negyedik legnagyobb amerikai bank sorsa.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!