1.) A gazdasági növekedés kezd megállni, illetve jelentősen lassulni, ennek jelei az elmúlt hetekben az USA-ban már látszódtak. Ezek után könnyen lehet, hogy Kína is, és más feltörekvő gazdaságokban is lassulás következi, ami aztán Európába visszaesésként gyűrűzhet be.
2.) Az egyik korábbi mintaországnak, Írországnak vagy 75 milliárdjába kerülne becsuknia egy bankját, miközben az államadóssága elérte az éves GDP szintjét. Ez, a görög és már perifériasztorik (Portugália, Spanyolország, kelet-európai országok), hozzá a "core"-államok problémájával ahhoz vezet, hogy a svájci frank mint "arany" funkcionál. Az EUR-val szemben, ha csak nem avatkoznak be tartósan és hatékonyan, lemehet simán a mostani tartószintet áttörve 1,2 közelébe.
3.) A magyarországi helyzet sem éppen rózsás. Kezdődik a hazai kapkodós, sokszor ellentmondásos, de jót akaró gazdaságpolitikával. Ott van az állami bevételek körüli bizonytalanság, melyben közrejátszik, hogy privát tapasztalatom szerint, még mindig mindenki számla nélkül dolgozik. Tetézi mindezt az, hogy az állami vállalatok szanálásra várnak (Máv, Malév, Volán etc.) Ez mind a forint gyengüléséhez, és értelemszerűen a frank erősödéséhes vezet. A jelenlegi árfolyam mutatja, hogy az ország külső megítélése, a bizalom a kormányzati lépésekben egészen más, mint amit a kormány belső kommunikációja alapján gondolhatnánk...
Megoldást az jelenthet, ha megfelelően bánunk olyan szervezetekkel, mint az IMF, és hiteles gazdasági csomagot adunk elő.
Ezzel a CHF/HUF árfolyam (ami persze az CHF/EUR és az EUR/HUF eredője) dupla gerjesztést is kaphat, mely elröpítheti, már csak "pszichológiai" okokból is 250-re. Na és persze mondjuk ki, melyik makro hedge-fond nincs short forintban a frankkal szemben? Őszintén: ez a legjobb "play" a piacon egy "doubble-dipre", még ha az sokaknak nagyon fáj is.
Amúgy meg hiába mondják a politikusok azt, hogy 3 évig biztos a finanszírozásunk: ha nincs IMF és bezár a piaci likviditás egy kis parában, akkor majd meglátjuk a lakmuszpróbát.
A CHF/HUF akkor éri majd el a csúcsot, amikor krízisstáb ül itthon össze, hogy mi legyen, és nagy költséggel vagy részben átkonvertálják a hiteleket HUF-ba, vagy egy részét átvállalják a bankok, a tehetősek és az állam.
Mi a gyógyír? Imádkozzunk, hogy az "EM országok" (Brazília, India, Kína) nem hűlnek ki itt a nagy vágtában, és az USA is még vánszorog egy kicsit...
Hát ennyi. És még mielőtt megvádolna valaki: nem én vagyok, aki mozgatom a piacokat. Igaz, ismerem a nővérét...