6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár 2009-re közel nyolc százalékkal csökkent a hazai hotelekben eltöltött éjszakák száma, és a patináns szállodáknak is szemmel láthatóan többet kell akciózni, hogy meg tudják tölteni a szobákat, az általános ingatlanpiaci stagnálás miatt jó áron lehet komplett hotelekhez jutni. Tudja Ön, mennyibe kerül például egy néhány száz szobás balatoni, vízparti szálloda?

Esik a piac, de van benne fantázia

A válság óta piaci hírek szerint lejtmenetbe került a szálloda-biznisz is – melyet saját nyári tesztünk is visszaigazolt: egy véletlenszerűen kiválasztott forró nyári hétvége előtti csütörtök este szinte bármelyik, híres gyógyüdülőhelyen vagy vízparton található wellness-hotelbe lehetett másnaptól szobát foglalni, nem is feltétlenül megfizethetetlen árakon. Mivel a gyenge forint, és az általános pénzügyi helyzet miatt sokan újra felfedezik a belföldi nyaralás előnyeit, bizonyos hotelek megvásárlása még a mostani helyzetben is viszonylag gyors haszonnal kecsegtethet.

Szerencsére az utóbbi években nemcsak a forgalom visszaeséséről lehetett híreket hallani, hanem arról is, hogy egyre több hazai település jött rá arra, hogy valamilyen turizmust csábító vonzerő nélkül elég nehézkes a település megélhetése és finanszírozása – ráadásul a jól menő idegenforgalom munkát is ad. Ezért – és köszönhetően a szektorban megvalósult számos, állami támogatással lezajlott beruházásnak – ma már nagyon sok olyan település is vonz vendégeket, melyekről néhány éve az átlag-turista azt sem tudta, hogy a térképen vannak.

Hol érdemes hotelt venni?

A szegmensben jártas ingatlan-tanácsadó álláspontja szerint érdemes már az elején eldönteni, kicsiben vagy nagyban gondolkodik valaki, illetve milyen típusú vendégkör az, akit szeretne megcélozni. Néhány szobás panziót országszerte akár már 30-40 millió forintért is meg lehet vásárolni, ám nem biztos, hogy az ebből elérhető haszon akár középtávon visszahozza a vételárat, illetve profitot is tud termelni. Sok leendő befektető számára vonzóak a hazai gyógyturizmus centrumai – még nem mindenhol telt meg a piac. Itt főleg a családias, alacsonyabb árú szolgáltatással lehet versenyezni – sokan ugyanis nehezen engedhetik meg maguknak a négycsillagos wellnes hotelek 25-40.000 forint közötti éjszakánkénti szobaárait.

Obligát lehetőség még a Balaton, ahol az utóbbi időben élénkült a belföldi turizmus, vagy éppen a napi hajtásból menekülést nyújtó eldugottabb hegyvidéki területek, illetve az mfor.hu-nak nyilatkozó tanácsadó szerint az út menti tranzithotelekben is lehet fantázia, bár az egészen más üzleti megoldásokat kíván. Kevésbé kerül az átlagos befektető látómezejébe Budapest, ahol óriási a verseny, és hétszámjegyű összegért leginkább csak városszéli panziókat árulnak – itt egy komolyabb hotel megvételéhez már jelentős tőke szükséges. Nehézkesebb az üzlet a Velencei-tónál is, ahol ugyan több lehetőség is van vásárlásra, ám a fővárostól mindössze 40-50 perces távolság miatt kevesen vesznek igénybe „átlag” hotelszolgáltatásokat.

A Mátrában már 125 milliótól…

Érdemes lehet olyan szállodát megvásárolni, ahol nem kell jelentősen költeni az épület felújítására, mivel az sokszor újabb hitelfelvétellel jár, aminek megtérülését szintén be kell kalkulálni az üzleti tervbe. Jó választás lehet például az egyre divatosabb Mátrafüreden (Budapesttől gyorsan elérhető, mégis távoli, csendes és nyugodt, számos kirándulási lehetőséget ajánló környék) kínált 24 szobás szálloda. A hotel  fűtött külső medence, masszázspaddal, nyakzuhannyal, sziklakerttel, és mindezek mellett egy HACCP minősítésű melegkonyhás étteremmel is rendelkezik, állapota jó – ára pedig mindössze 127 millió forint – egy durva számítás alapján éjszakánként 15.000 forintos szobaárral számolva, 50%-os kihasználtság mellett a vételár (a folyó költségek figyelmen kívül hagyásával) kb. 2 év alatt visszajön.

Aki azonban a termál-településekben hisz, szintén találhat jó ajánlatot – alig 150 millió forintot kell fizetni Magyarország egyik legkedveltebb üdülő-pihenőövezetén, a nyugati turisták által egész évben látogatott Bükfürdőn található, 10 éves, visszajáró vendégkörrel rendelkező, bejáratott 15 szobás hotelért a hozzá tartozó berendezésekkel és üzlethelyiségekkel együtt. Az eladók szerint a hotel külön előnye, hogy kis személyzettel is működtethető. Bük, illetve Bükfürdő pedig kétséget kizáróan az osztrák turisták kedvence, amit jól jelez, hogy szinte minden hazai szállodalánc képviselteti magát a településen.

Budapest – Balaton: milliárdok kellenek

Nagyobb befogadóképesség, illetve még frekventáltabb környék esetén alaposabban a pénztárcájába kell nyúlni a leendő befektetőnek: Hévízen 830 millió forintért kínálnak egy 80 fő befogadására alkalmas, étteremmel, orvosi rendelővel és konferenciateremmel rendelkező hotelt – mely megfelelő tőke birtokában wellness-szállodává alakítható. Majdnem ugyanennyit, 850 millió forintot kérnek Fonyód vonzáskörzetében, egy közvetlen vízparti, saját stranddal rendelkező, háromcsillagos, a Keszthelyi-öbölben található szállodáért. A tóra néző panoráma, illetve a felújított fürdőszobák bizonyára hamar megtöltik nyaranta a képek alapján igen hangulatosnak tűnő szállodát.

Budapest még ennél is drágább – jó 1.5 milliárdot kérnek egy 50 szobás, néhány éve üzemelő, a Deák tér környékén elhelyezkedő háromcsillagos hotelért – míg egy vadonatúj, nyitás előtt álló négycsillagos hotel a budai zöldövezetben kb. 2,7 milliárd forintot kell fizetni. Ezért a pénzért azonban már csak a személyzetet kell felvenni, és szélesre lehet tárni a hotel kapuit, melyet a legutolsó lakberendezési trendek alapján bútoroztak be – de a Hortobágyon, vagy éppen Esztergom környékén is legalább ennyit meg kell adni egy kb. 50-60 szobás, jó állapotban lévő szállóért.

A szállodai piacon forrásunk szerint élénken figyelik egymást a szereplők, éppen ezért több hotelnél is meglehetősen diszkréten kezelik az eladás tényét, illetve az esetleges ártárgyalásokat – emiatt, és az egyébként is viszonylag szűk vevőkörnek köszönhetően egy-egy épület értékesítése akár évekig is eltarthat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!