A kedvező múlt heti olajkészlet-adatok hatására percek alatt zuhant nagyot az olaj világpiaci ára, ez pedig kedvezően hatott a tőzsdére. A nap első felében a vártnál magasabb inflációs adat jelent meg, de azon hamar túltették magukat a befektetők. Az olajár mellett pozitív hír volt, hogy a Wells Fargo a vártnál jobb negyedéves eredményt közölt. Mindhárom vezető index 2,5 százalék feletti mértékben tudott erősödni a nap végére.
A Dow Jones ipari index 11 239 ponton állt a nap végén, ami 2,52 százalékkal volt magasabb a keddi értéknél. Április eleje óta ez volt az index legnagyobb napi emelkedése. A Standard & Poor's 2,51 százalékkal zárt magasabban, mint egy nappal korábban, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 3,12 százalékot javított.
A kereskedés előtt jelentek meg a júniusi inflációs adatok, melyek azt mutatták, hogy a májusi 4,2 százalékról 5 százalékra emelkedett a pénzromlás üteme, miközben az elemzők 4,5 százalékos adatot vártak. Az amerikai gazdaság viszont kellemes meglepetést okozott a múlt hónapban: a várt stagnálás helyett 0,5 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye.
A magyar tőzsde délutáni zárása után hozták nyilvánosságra az amerikai hatóságok, hogy a múlt héten 3 millió hordóval emelkedtek az olajkészletek szemben a várt 1,2 millió hordós csökkenéssel. Egy héttel korábban 5,9 millió hordó volt a csökkenés. Ez az adat is azt mutatja, hogy a növekvő infláció és a gazdaság lassulása miatt csökken a kereslet a nyersanyag iránt Amerikában.
A készletadat megjelenése után az olaj világpiaci ára azonnal zuhanni kezdett, a nap végén 134,60 dollárt ért egy hordó olaj, ami 4,14 dollárral marad el az egy nappal korábbitól. Mivel kedden is jelentősen esett az olaj ára, így két nap alatt több mint 10 dollárral lett olcsóbb a nyersanyag.
A szakemberek leginkább annak tudják be a tőzsde feltámadását, hogy a befektetők egy része az államkötvényektől visszatért a részvénypiacra. Ezek a befektetők arra számítanak, hogy a magas inflációs csökkenti az olaj iránti keresletet, ez pedig fordulót hozhat az energiaárakban.
A pénzügyi szektorral kapcsolatban továbbra is bizonytalanok a befektetők, az egész heti kereskedésre rányomta a bélyegét az IndyMac múlt hét végi csődje, valamint a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelezők likviditási problémái. Az ötödik legnagyobb amerikai bank, a Wells Fargo bevételeinek 22 százalékos csökkenéséről számolt be a második negyedévet illetően, mivel több ügyfél nem fizette vissza a felvett kölcsönöket. Az eredmény így is jobb lett a vártnál, a bank részvényei 32,8 százalékkal drágultak.
Hasonlóan járt a Delta Airlines, mely a magas üzemanyagárak miatt szenvedett el veszteségeket a második negyedévben, de az utasszám növekedett. A cég részvényei 26,6 százalékkal értek többet, mint kedden.
Az ázsiai piacok jórészt pozitívan reagáltak az amerikai tőzsde szárnyalására. Reggel a japán Nikkei 225 index 1,18 százalékos pluszban volt, a hongkongi Hang Seng 2,57 százalékot javított, a Shanghai Composite viszont 0,22 százalékkal visszaesett.