Eséssel kezdték a hetet a vezető amerikai részvényindexek, de a bankpapírok szárnyalása kicsit ellensúlyozta a pesszimista hangulatot. A Dow 1,2 százalékot veszített értékéből, a szakemberek szerint a bankok javulása is csak átmeneti, azt támasztja alá, hogy továbbra is nagyon volatilis a piac.
A Dow Jones ipari index 1,21 százalékos gyengülés után 6547 ponton fejezte be a hét első kereskedési napját, de a többi mutató is jelentősen esett. A Standard & Poor's 1 százalékkal zárt alacsonyabban, mint pénteken, míg a technológiai szektor vezető indexe, a Nasdaq 1,95 százalékot bukott.
Elsősorban a pénzügyi szektornak volt köszönhető, hogy nem lett nagyobb az esés. A KBW bank index 5,3 százalékkal emelkedett, azonban az elemzők szerint még korai fellélegezni. A legtöbben úgy vélik, hogy a javulás csak átmeneti volt, ez egy újabb jel arra, hogy mennyire volatilis a pénzügyi szektor. Az év eleje óta már 58 százalékkal gyengült a KBW index, míg tavaly januárja óta már 79 százalékot veszített.
Az elemzők szerint a következő hónapokban is lehet egy-egy napos ralira számítani a pénzügyi papírok részéről, mivel mindig lesznek olyan befektetők, akik a jelenlegi alacsony árfolyamokon vásárolni kezdenek egy esetleges visszapattanásban bízva. Azonban hosszú távon addig nem lehet jelentős javulásra számítani, amíg a fundamentumok és a világgazdasági körülmények nem javulnak.
Az elmúlt napokban több bank is bejelentette, hogy drasztikusan csökkenti osztalékát, hogy részben ebből fedezze veszteségeit, ennek ellenére volt optimista a hangulat hétfőn. A Capital One például 5,1 százalékkal drágult azt követően, hogy 87 százalékkal visszavágta osztalékát, míg a Wells Fargo 15,8 százalékos szárnyalást produkált azok után, hogy múlt pénteken hasonló lépést jelentett be.
A JP Morgan a kereskedés első felében tudott emelkedni, majd végül kismértékű eséssel zárt. A befektetési bankoknak már nem volt ilyen jó napjuk, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs is visszaesett a nap végére. A Barclays elemzője, Roger Freedman hétfői ajánlásában arról írt, hogy vélhetően mindkét cégnek jelentős veszteségei voltak decemberben a leírások miatt, az idei első negyedévben már lényegesen pozitívabb eredményük lehet. A Goldman 2,3 százalékot esett a kereskedés végére, míg a Morgan Stanley 4,1 százalékkal lett olcsóbb.