8365 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,44 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,61 százalékkal esett vissza a nap második felére, míg a Shanghai Composite 0,44 százalékos mínuszban volt. 1,37 százalékkal gyengült a dél-koreai Kospi index is, míg a tajvani piacon 0,42 százalékos volt a lecsorgás.
A befektetők napok óta Görögország sorsa miatt aggódnak, hiszen egy hétvégén megjelent sajtóhír szerint az IMF nem finanszírozná tovább az országot, mivel képtelen teljesíteni a hitelcsomag fejében vállalt feltételeket. Végső döntés csak hetek múlva lesz a következő felülvizsgálat alkalmával, de a jelek szerint a piac már most a legrosszabb forgatókönyvet árazza. Emellett az utóbbi napokban folyamatosak a félelmek a spanyolokkal kapcsolatban is, szerda reggelre már 7,61 százalékra emelkedett a tízéves kötvények hozama, ami a szakemberek szerint hosszútávon fenntarthatatlan.
Tokióban főleg az exportra termelő vállalatok részvényei szenvedtek miután az Európával kapcsolatos újabb problémák évtizedes mélypontra lökték az eurót a jennel szemben. A Sharp papírjai például 10,03 százalékkal estek vissza, a Panasonic 5,49 százalékot bukott, míg a Honda 2,32 százalékos mínuszban zárta a napot. A Toshiba 7,28 százalékot zuhant miután a cég bejelentette, hogy az úgynevezett NAND chipek gyártását visszafogja.
A keddi amerikai tőzsdezárás után gyenge második negyedéves számokat közölt az Apple, ami Ázsiára is rossz hatással volt, hiszen a cég beszállítóinak nagy része a Távol-Keleten van. Éppen ezért az ázsiai technológiai cégeknek is rossz napjuk volt, az Advantest például 3,75 százalékkal esett vissza, míg a Kyocera 1,95 százalékos mínuszban zárta a kereskedést, a NEC pedig 2 százalékkal esett vissza.
Hongkongban az ingatlanfejlesztő szektorra járt rá ma a rúd: a Sino Land például 2,06 százalékkal esett vissza keddi szintjéhez képest, míg az Agile Property Holdings 4,57 százalékkal gyengült.
mfor.hu