Egyetlen említésre méltó vállalati hír látott napvilágot a szerdai kereskedés folyamán, amely szerint a Mol beadvánnyal fordult a Horvát Versenyhivatalhoz (AZTN), amelyben az INA-részvények december 14-20. közötti időszakban történt vásárlásainak kivizsgálását kezdeményezte. A társaság közleménye szerint a Mol a vizsgálatot arra vonatkozóan kezdeményezte, hogy a vásárlásokkal a horvátországi versenytörvények értelmében létrejött-e összehangolt magatartásra vonatkozó tiltott megállapodás.
Nyári Zsolt, a KBC Secutities üzletkötője szerint nyugodt mederben zajlott a kereskedés, apátia, kiábrándultság, év végi hangulat volt jellemző a piacra. A befektetők az új évre várnak, amikor az új allokációs kényszereknek köszönhetően talán fellendül a piac - tette hozzá.
A Mol közleményének véleménye szerint nem volt jelentősebb hatása a Mol-részvények árfolyamára. A Mol majdnem többségi tulajdonnal rendelkezik az INA-ban, a vállalat irányításában vezető szerepe van, és jó kapcsolatot ápol a horvát kormánnyal. A felek lejátszhatják, hogy kinek volt érdekében a vásárlás - tette hozzá.
Varjú Péter, az ERSTE Befektetési Zrt. üzletkötője értékelésében úgy fogalmazott: lanyha kereskedés volt enyhén lecsorgó árak mellett. Oroszországon kívül egyedül a budapesti tőzsde zárt mínuszban. A BUX index egész nap 80 pontos sávon belül mozgott, egyedül a Mol-papírok iránt volt vételi érdeklődés, és ez meg is látszott az árfolyamán. Az 5 milliárd forintos napi forgalom a szokásos forgalom ötöde-hatoda - tette hozzá. Január első felében lehet nagyobb mozgás a piacon, s az árfolyammozgások iránya attól függ majd, nyerünk-e a beinduló tőkeallokációkkal - jelezte az üzletkötő.
A Mol horvátországi beadványa szerinte is kevéssé hatott az árfolyamra, mivel régóta megy már az INA-részvényekkel kapcsolatos harc. A Mol szeretné 50 százalék fölé küzdeni a részesedését, és ezt Horvátország kezdetben verbális eszközökkel, később valós tömörüléssel kívánta megakadályozni. A piac azonban díjazza a Mol elkötelezettségét - értékelt az üzletkötő.
A Mol-papírok árfolyammozgását elemezve Varjú Péter elmondta: a szerdai kereskedésben 20.600 forintig lehetett emelni, a 20.800 erős támasz volt. A korábbi árfolyamesésnél is ellenállási pont volt ez az árfolyam, s a további emelkedésnél ezen a lélektani határon kell túljutnia - tette hozzá.
A Mol 200 forinttal, 0,98 százalékkal 20.600 forintra erősödött, 1,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 63 forinttal, 1,22 százalékkal 5.120 forintra csökkent, forgalmuk 2,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 5 forinttal, 0,98 százalékkal 516 forintra nőtt, forgalma 503,5 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 40 forinttal, 0,09 százalékkal 43.160 forintra esett, a részvények forgalma 330,1 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 90,8 millió forintos forgalom mellett 150 forinttal, 0,75 százalékkal 19.960 forintra gyengült.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.923,96 ponton zárt szerdán, ez 6,90 pontos, 0,36 százalékos csökkenés a keddi záráshoz viszonyítva.
MTI