23 261 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a hongkongi tőzsde Hang Seng indexe, ez 1,57 százalékkal volt alacsonyabb a keddi értéknél. A Shanghai Composite ennél is nagyobbat, 2,44 százalékot esett, míg Tokióban ma is szünnap volt, így ők holnap felkészülhetnek egy komolyabb vérengzésre. A dél-koreai Kospi a nap végére 0,91 százalékkal esett vissza, a tajvani tőzsde vezető indexe azonban még néhány ponttal erősödni is tudott.
Elsősorban a bányatársaságok voltak a nap vesztesei a nyersanyagárak csökkenése miatt, a pesszimizmust csak növelte, hogy a Westpac Banking és a Chimei Innolux is az elemzői várakozásoknál rosszabb első negyedéves eredményeket közölt. Ausztráliában a BHP Billiton majdnem egy százalékot bukott az olaj és a réz árának csökkenése miatt, míg az ország második legnagyobb bankja, a Westpac 2,6 százalékkal gyengült a vártnál rosszabb eredmények hatására.
A nyersanyagpiacokon a fordulat a nemesfémek árfolyamából indult ki, hiszen az ezüst például alig négy nap alatt 20 százalékkal zuhant, így most egyre több nagybefektető zárja pozícióit. A szakértők hasonlóra számítanak az arany piacán, ez pedig fokozatosan átterjedhet a többi nyersanyagra. Az elmúlt napokban az olaj is elbizonytalanodott: szerda reggel a Brent hordónkénti ára 122,08 dollár volt, a WTI pedig 110,49 dollárba került.
Az első negyedéves gyorsjelentési szezon egyébként jól sikerült a Wall Streeten, Ázsiában viszont a múlt héttől kezdődően jórészt az elemzői várakozásoktól elmaradó számokat közöltek a cégek. Sok szakember szerint ez ismét előhozta a félelmeket, hogy a világgazdaság kilábalása nem tartható fenn, ha a Fed nem ösztönzi tovább a gazdaságot azzal, hogy tartósan alacsonyan hagyja az alapkamatot.
Kínában eközben továbbra is az infláció aggasztja a befektetőket, a jegybank szerdán bejelentette, hogy elsődleges célja továbbra is a pénzromlás fékezése. Ez pedig további kamatemelésekre utal, miközben a feldolgozóipari indexek már jelenleg is csak mérsékelt növekedést jeleznek az országban.
mfor.hu