3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi piacok korrekciója mellett szinte csak a BUX nem tudott erősödni ma, a régió részvényindexei is kivétel nélkül jelentősen erősödtek. A pesti börzén a végére közel 2,5 százalékos lett az esés, a vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből. A forint a délelőtti újabb mélypont utána nap második felében stabilizálódott, 309 környékén volt az euró ára.

A pozitív nemzetközi hangulatban a BUX index jelentősen alulteljesített több mint 2 százalékos gyengülésével. A vezető magyar részvények szinte mindegyike olcsóbb lett keddhez képest, de nem voltak kiemelkedő bukások, inkább lassú lecsorgás jellemezte a piacot. A BUX gyengülésében közrejátszhatott az is, hogy a forint délelőtt újabb mélypontra gyengült a devizapiacon, ez pedig alapvetően negatív hangulatot okozott.

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe a szerdai nap végére 10 033 pontig esett vissza, ez 2,43 százalékkal volt alacsonyabb, mint a keddi záráskor. A forgalom kimondottan alacsony volt, a zárásig mindössze 8,5 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal.

A blue chipek közül csak az senki sem tudott talpon maradni, a papírok kivétel nélkül veszítettek értékükből. Az OTP 2,49 százalékos esés után ismét 1500 forint alatt zárta a napot, a végén 1487 forintot értek a bankrészvények. A Mol 9015 forintig esett vissza, ez 3,06 százalékkal maradt el az egy nappal korábbi záróértékétől. Rontott a Magyar Telekom is: a távközlési cég árfolyama 548 forinton állt meg a nap végén, ez 1,44 százalékkal volt alacsonyabb, mint kedden.

Rossz napjuk volt a gyógyszeripari cégeknek a piacon, ugyanis a Richter 2,86 százalékos gyengüléssel 24 000 forint alá esett, az Egis pedig 10 065 forinton zárt, ami 2,09 százalékkal volt alacsonyabb a keddi árfolyamánál.

A forint délelőtt újabb mélypontot ért el az euróval szemben, egészen 312-ig emelkedett a közös európai valuta árfolyama. Nem sokkal később korrigált kicsit a magyar fizetőeszköz, a részvénypiac zárása után nem sokkal 309,34 forintot kellett fizetni egy euróért, ami több mint 1 százalékos gyengülést jelentett keddhez képest. Az elemzők szerint leginkább azzal volt magyarázható a magyar deviza ismételt gyengülése, hogy a régió jegybankjai délelőtt kiadtak egy közleményt, melyben elutasították azt, hogy egységesen kezeljék Közép-Kelet-Európát. Ez éppen szembe megy a magyar törekvésekkel, Gyurcsány Ferenc ugyanis a hétvégén átfogó mentőcsomagot szorgalmazott. Az MNB nem is írta alá a nyilatkozatot, ebből pedig sokan arra következtettek, hogy lassan már a régiótól is elszakadunk.

A részvénypiacok világszerte pozitív irányba korrigáltak szerdán, szinte egyetlen index sem volt a BUX mellett, amelyik veszített volna értékéből. Nyugat-Európában a londoni FTSE 2,66 százalékos pluszban volt a nap második felében, míg a frankfurti DAX 3,28 százalékot javított. Régiónkban a varsói tőzsde vezető indexe 4,23 százalékkal ugrott meg, míg a prágai PX 50 2,44 százalékkal erősödött. A tengerentúlon is pozitív korrekció volt megfigyelhető a nyitás után, a Dow és a S&P is körülbelül 1 százalékkal állt előző napi értéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!