A társaság a tőzsdezárást követően tette közzé 2015 júliusa és szeptembere közötti gazdálkodási adatait, amely túl sok meglepetéssel nem szolgált. A várakozásokat ugyanis szinte tizedes pontossággal hozta a telekommunikációs cég, egyedül a működési eredménysoron tér el a valós érték 1,8 százalékkal a portfolio.hu által összeállított piaci konszenzusétól.
Az előző év azonos időszakával összevetve azonban nem ilyen "rózsás" a kép, hiszen a bevétel kivételével valamennyi eredménysoron visszaesést láthatunk. Az EBITDA-nál 0,6, a működési eredménynél 12, míg az adózott eredménynél 13,1 százalékosat.
Ráadásul a bevétel növekedésében a GTS Hungary 2015. április eleji felvásárlásának is érdemi szerepe van. Emellett a T-Systems kiemelkedő RI/IT teljesítményét érdemes kiemelni, amely még a gyengébb mobil bevételi számokat is kompenzálni tudta, és így a magyar operációt tekintve a bevétel csekély mértékben emelkedni tudott.
Ezzel szemben Macedóniában 1,8, Montenegróban 5,4 százalékkal morzsolódott le a bevétel.
A közvetlen költségek 1,2 százalékkal, 53,8 milliárd forintra csökkentek a harmadik negyedévben, elsősorban a mintegy 33 százalékkal alacsonyabb összekapcsolási költségek hatására, melyet a mobil hívásvégződtetési díjak 2015. április 1-óta hatályos drasztikus csökkentése váltott ki.
Miközben a Telekom negyedéves EBITDÁ-ja 0,6 százalékkal csökkent, az amortizációs költségek 10 százalékkal nőttek, a tavaly októberben megszerzett új frekvenciahasználati jogosultságokhoz kapcsolódó licenszek magasabb értékcsökkenése miatt. Ráadásul a pénzügyi ráfordítás is 7,6 százalékkal nőtt szintén a frekvencia díjakkal kapcsolatban.
A nyereségadó költségen viszont jelentősen tudott faragni a cég, 5,8 milliárdról 3,5 milliárdra csökkent a negyedéves értéke. A csökkenés elsődleges oka a macedón adótörvények 2014 augusztusában bekövetkezett változása.
A fenti folyamatoknak köszönhetően a társaság részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) 10,7 milliárd forintról 9,3 milliárd forintra csökkent. Ezzel, valamint a 6,3 milliárd forinttal bővülő beruházási tevékenységgel párhuzamosan a szabad cash a 2014. harmadik negyedévi 24,2 milliárd forintról 16,9 milliárd forintra romlott.
A nettó adósságállomány a 2014. harmadik negyedévi 418,4 milliárd forintról 425,7 milliárd forintra nőtt szeptember végére, a nettó eladósodottsági ráta pedig 43,9 százalék volt 2015. harmadik negyedév végén. Ez valamivel kisebb a második negyedéves 45,6 százaléknál, de magasabb az osztalékfizetés megállapításánál a menedzsment által preferált 30-40 százalék közötti tartománynál.
A cég vezetése szerint egyébként idén a 2014-es hasonló EBITDA-szintet fognak elérni, ami javulás a korábbi 0-3 százalékos csökkenést prognosztizáló célkitűzéshez képest.
mfor.hu