Egy alapkezelő úgy fogalmazott: "a roadshow-t úgy hirdették meg, hogy nem tesznek ajánlatot, így már csak szerdáig kell várnunk egy ajánlatra". Hozzátette: piaci szereplők 5-10 év lejáratú, akár 2 milliárd dollár összeget is elérő dollárkibocsátásra számítanak.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) január közepén jelentette be, hogy több pénzintézetet is felkért kötvénypiaci befektetői találkozók megszervezésére Európában és az Egyesült Államokban. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó források szerint valószínűbb, hogy 10 év lejáratú kötvényeket ajánl fel vételre a magyar adósságkezelő, hiszen a hosszabb lejárat - a teljes adósság lejárati struktúráját tekintve - jobban ellensúlyozná az egyre rövidebb átlagos lejárattal bíró forintadósság szerkezetét. (Az új kötvény lehetséges paramétereivel hétfő reggeli cikkünkben már mi is foglalkoztunk részletesebben.)
"Valószínűleg 10 éves dollárkötvényt próbálnak meg kibocsátani, és ezt 5,25-5,5 százalék közötti hozamszint mellett kell megtenniük, hogy sikeres legyen a kibocsátás" - mondta Will Nef, az UBP alapkezelője. "Az 5,25 százalék a minimum, és ha sokat akarnak eladni, akkor többet kell majd fizetniük" - tette hozzá. A Reuters közlése szerint a Magyarország által 2011 márciusában kibocsátott, 2021 március lejáratú dollárkötvénnyel 5 százalékos hozamszinten kereskedtek hétfőn a másodpiacon.
Az ÁKK által decemberben közzétett, ez évre vonatkozó kibocsátási terv szerint az idén 5,1 milliárd eurónyi devizaadósság jár le, amelyet 4-4,5 milliárd eurós devizakibocsátással, illetve a lakossági eurókötvény (PEMÁK) 400 millió eurós és a nemzetközi pénzügyi szervezetektől kapott további 400 millió eurós forrásbevonással kíván finanszírozni.
Az ÁKK azonban január közepén jelezte, hogy új sorozatot indít a PEMÁK lakossági eurókötvényből, mivel az értékesítés már elérte az 1 milliárd eurót. Az adósságkezelő akkor hangsúlyozta, hogy a PEMÁK kibocsátása és sikeres értékesítése nem helyettesíti a nemzetközi tőkepiacon történő megjelenést. A szervezet jelezte, a tőkepiaci kibocsátások időzítését és devizanemét a piaci helyzet alapján határozza meg.
MTI