Kedden már jórészt mínuszban zártak a vezető ázsiai részvényindexek, miután a befektetők többsége aggódik az utóbbi hetek meredek emelkedése miatt, további pozitív híreket várnak a gazdaságból. A legnagyobb vesztes a kínai piac volt, mely több mint 5 százalékkal esett vissza a kereskedés végére.
10 497 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,79 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél. A többi vezető index is pirosban zárt, különösen a kínai piacon voltak pesszimisták a befektetők. A Shanghai Composite 5,19 százalékos zuhanás után 2838 ponton állt, míg a hongkongi Hang Seng 1,11 százalékkal esett vissza. Veszített értékéből a dél-koreai Kospi is, mely 0,67 százalékos mínuszban volt, míg a tajvani tőzsde vezető mutatója 0,42 százalékos lecsorgást mutatott.
Az utóbbi hetek emelkedése után lassan a befektetők is pihenőt tartanak, az eddig megjelent biztató makroadatok után újabb pozitív jeleket várnak a világgazdaság kilábalásával kapcsolatban. Az elmúlt három nap emelkedése után most a mínuszok azt mutatják, mennyire volatilis a piac, a nemzetközi hangulat továbbra is törékeny.
Kínában annak volt köszönhető a szokottnál nagyobb pesszimizmus, hogy az ország elnöke kedden jelentette be, a gazdaság további nehézségekkel kell, hogy szembe nézzen, éppen ezért továbbra is fenntartják az állami gazdaságösztönző programot, mivel a javulás egyelőre gyenge lábakon áll.
A piac rövidtávú teljesítményét illetően bizonytalan a szakemberek véleménye, a volatilitás azt jelzi, hogy a befektetők is bizonytalanok a folytatást illetően. Sokan úgy gondolják, hogy a jelenlegi árfolyamokat a gazdaságba pumpált likviditás tartja fenn, ezért ismét felerősödtek az azzal kapcsolatos félelmek, hogy mi lesz, ha a kormányok kivonják a felesleges pénzt a rendszerből.
Az ázsiai negatív hangulathoz hozzájárult az is, hogy a vezető amerikai részvényindexek hétfőn a kezdeti javulás után éppen csak pluszban tudtak zárni, a nap végére fokozatosan romlott el a hangulat.
Az olaj ára is csökkent kedd reggel a Távol-Keleten, a tőzsdék zárásakor már csak 73,50 dollár körül volt egy hordó nyersanyag árfolyama az árupiacokon.