9033 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,57 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. A hongkongi Hang Seng index eközben 0,12 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a Shanghai Composite 1,11 százalékos pluszban volt a kereskedés második felében. 0,08 százalékos lecsorgást mutatott a nap végére a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 1,42 százalékos volt a visszaesés.
A befektetők egy része a hétvégi Fed-értekezletre koncentrál, Jackson Hole-ban pénteken tart beszédet Ben Bernanke, majd szombaton az EKB elnöke, Mario Draghi. Sokak szerint most dőlhet el, hogy lehet-e további mennyiségi lazításra számítani a tengerentúlon, míg az eurózónával kapcsolatban a legnagyobb kérdés az, hogy a jegybank vásárol-e a bajba jutott országok kötvényeiből a piacon.
A tőzsdék mai hangulatromlásához az is hozzájárult, hogy a japán kormány idén először csökkentette növekedési előrejelzését, ugyanis "néhány gyenge momentumot" lát, például az export csökkenését.
Tokióban az autógyárak a kezdeti jó hangulat után lefordultak, és végül mínuszban fejezték be a napot. A Honda például 1,24 százalékkal esett vissza, míg a Nissan 2,09 százalékkal lett olcsóbb. A növekedésben rejlő kockázatok miatt Szöulban is a fő exportőrök estek vissza, a Hyundai árfolyama például 3,28 százalékot bukott, míg az SK Hynix 2,5 százalékos mínuszban volt.
Az olaj árának csökkenése a nyersanyagszektorra is kedvezőtlen hatással volt: a PetroChina 0,74 százalékkal lett olcsóbb, míg a China Petroleum & Chemical Corp. 0,14 százalékos lecsorgást mutatott Hongkongban. Az arany is olcsóbb lett, így a Zijin Mining Group árfolyama 2,7 százalékot esett, míg az ausztrál Newcrest Mining 1,91 százalékkal lett olcsóbb.
A fentiek mellett vállalati gyorsjelentések mozgatták az ázsiai piacokat: a China Southern Airlines például 3,33 százalékot bukott miután az emelkedő költségek miatt profitcsökkenésről számolt be, míg a Foxconn részvényei 6,94 százalékkal értek kevesebbet, mint tegnap a negyedéves eredmények hatására.
mfor.hu