8835 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,7 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng eközben 2,44 százalékot bukott, míg a Shanghai Composite 0,07 százalékkal feljebb tudott kapaszkodni. A dél-koreai Kospi a nap végére 0,03 százalékos felfelé araszolást mutatott, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,45 százalékos pluszba kapaszkodott fel.
A nyersanyagárak esése miatt elsősorban a bányatársaságok, nyersanyagipari cégek szerepeltek gyengén. A BHP Billiton például 2,72 százalékot esett a nap végére, míg a Rio Tinto papírjai 2,98 százalékkal lettek olcsóbbak. Több mint 5 százalékot bukott az Aluminium Corp. of China, míg a Cnooc olajtársaság 5,24 százalékot zuhant Hongkongban.
A hangulat romlásába az is besegített, hogy a kedden közölt hivatalos kínai feldolgozóipari BMI a vártnál nagyobbat esett, az 50,4 pontos érték pedig éppen csak magasabb a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos lélektani határnál. A romló hangulatban a bankok is eladói nyomás alá kerültek: az HSBC 3,58 százalékkal lett olcsóbb, míg a Bank of China részvényei 2,84 százalékkal értek kevesebbet, mint hétfőn.
A hangulat romlásában az újabb Európából érkező hírek is szerepet játszottak, hiszen a görög miniszterelnök bejelentette, hogy országa népszavazást tart a második európai mentőcsomagról. Az elmúlt hónapok tüntetéseit és sztrájkjait látva nagy esély van arra, hogy a görögök elutasítják az újabb megszorításokat, akkor pedig gyakorlatilag semmit nem ért a múlt heti EU-csúcs megállapodása.
Főleg az európai kilátások romlása miatt gyengültek a nagy japán autógyártók részvényei kedden: a Toyota 1,82 százalékot, a Mitsubishi és a Nissan pedig 1,9 százalékot buktak a nap végére.
mfor.hu