9708 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,48 százalékkal elmaradt a csütörtöki záróértéktől. A többi vezető mutató viszont javítani tudott: a hongkongi Hang Seng például 0,29 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite pedig 0,58 százalékos pluszban állt a nap végén. Pozitív volt a hangulat a dél-koreai piacon is, ahol a Kospi index 0,68 százalékkal erősödött, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,25 százalékkal kapaszkodott tegnapi értéke fölé.
Az elmúlt hónapban a japán földrengést követően erőteljes szárnyalásba kezdett a jen a dollárral szemben, majd a G7-országok intervenciójának köszönhetően megfordult az irány. A szakemberek most arra számítanak, hogy a japán nemzeti deviza tovább gyengül majd, ez pedig nagy lökést adhat az exportszektornak a talpra állás felé.
Pénteken közölték a kínai beszerzési menedzserindex legfrissebb értékét a hatóságok, ezek szerint három hónapnyi csökkenést követően márciusban 53,4 pontra emelkedett a mutató értéke.
A befektetők többsége a délután megjelenő amerikai munkanélküliségi adatokra koncentrál, melyek hosszabb távra meghatározhatják a hangulatot. Emellett a munkanélküliség alakulásának nem kis szerepe lehet abban is, mikor kezd kamatemelésbe a Fed. Az optimista hangulat is részben annak volt köszönhető Ázsiában, hogy a szakemberek a korábbi várakozásoknál kicsivel jobb munkaerőpiaci adatra számítanak.
Közben az olaj ára tovább emelkedik, miután Líbiában ismét Kadhafi kormánycsapatai kerültek fölénybe, így ismét távol került a nyersanyagexport újraindítása, amit az ellenzéki erők beígértek. Péntek reggel a Brent jegyzése 117,25 dollárnál állt, a WTI hordónkénti ára pedig 106,93 dollár volt.
mfor.hu