A szerb központi bank kedden 50 millió euró eladásával lendítette ki a mélypontról a dinárt. Az euró 101,7 dinár árfolyammal történelmi csúcsra került, majd az intervenció után 101,4-101,6 dinár szintre gyengült az euró. A bank hétfőn 90 millió eurót költött a dinár erősítésére, ami idén eddig a legnagyobb intervenció volt.
A szerb központi bank az év eleje óta több mint 700 millió eurót fordított a dinár védelmére, amely 2008 szeptembere óta mintegy 30 százalékot veszített az értékéből.
Bojan Markovic, a szerb központi bank alelnöke szerint a dinár árfolyama a továbbiakban a térségbeli devizák mozgásától, és attól függ majd, hogy miként haladnak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amelynek küldöttsége a múlt hét óta tartózkodik Belgrádban, hogy elvégezze az országgal tavaly májusban kötött, 2,9 milliárd dolláros készenléti hitel-megállapodás szokásos negyedéves felülvizsgálatát.
Egyes elemzők szerint a központi bank a jövőben már nem hajt végre pénzpiaci beavatkozást a dinár érdekében, mivel az év eleje óta túl sokat költött erre a célra. Több szakértő a dinár lejtmenetét a jegybanknak arra a hibás lépésére vezette vissza, hogy túl gyorsan csökkentette az alapkamatot, ami miatt megcsappant a pénzügyi befektetők érdeklődése a dinár iránt.
A szerb központi bank március óta 150 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a jelenleg érvényes 8 százalékra a szerb gazdaság élénkítése céljából. Egyes elemzők szerint a dinár tovább gyengül a jövőben, egy euró 110-120 dinárt ér majd, azaz mintegy 10 százalékkal többet, mint jelenleg.
MTI/Menedzsment Fórum