Egyre több pozitív jel van a görög adósságválság kapcsán, és sokan szinte biztosra veszik, hogy a következő napokban megszülethet a problémára a megoldás. Igaz, addig szerdán és csütörtökön még el kellene fogadni a görög parlamentnek a kíméletlennek aposztrofált megszorító csomagot is, ám ennek kapcsán az elemzők szintén bizakodóak. Hogy mindez ismét egy komolyabb fellendülés előzménye, vagy csupán néhány hetes megnyugvást jelent, míg a következő dél-európai ország adósságai miatt nem kezdenek a piacok aggódni, az egyelőre megjósolhatatlan.
A befektetők mindenesetre ma venni akartak, aminek köszönhetően markáns erősödést mutattak az irányadó Wall Street-i tőzsdeindexek. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,2 százalékos, 145 pontos emelkedéssel 12188 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,53 százalékkal, 41 ponttal 2729 pontra nőtt, míg az S&P 500-as mutató 1,29 százalékkal 1296 pontra erősödött.
A befektetői hangulatot alapvetően határozta meg a keddi kereskedésben a görög adósságválságban bekövetkező pozitív fordulatba vetett hit. Kedvező piaci fogadtatása volt ugyanis annak a hírnek, hogy a francia bankok lejáró görög állampapírjaikat hosszú lejáratú kötvényekre lennének hajlandóak cserélni. További pozitívumként értékelték azokat a jelentéseket, amelyek szerint a német bankok is jónak tartják a francia javaslatot. (mfor.hu szerk: más kérdés, hogy a megoldás mennyire etikus, lásd Zsiday Viktor írását: Ez valami egészen elképesztő és egyben felháborító! ) Michael Church, az Addison Caiptal elnöke ugyanakkor óvatosságra intett: "nem kaptunk sok hírt Görögországról, de a piac úgy tesz, mintha már jóra fordultak volna a dolgok".
Vegyes előjelű makrogazdasági adatok láttak napvilágot az Egyesült Államokban. A Conference Board üzleti hangulatmutatójának júniusi értéke valamivel alacsonyabb volt a májusi, illetve az elemzők által várt júniusi értéknél. Nyolc hónap után emelkedtek ugyanakkor az amerikai lakóingatlanárak.
A legjobban teljesítő részvények között volt a sportszergyártó Nike, amely a vártnál kedvezőbb első negyedévi eredményeket közölt, és 10 százalék feletti erősödéssel zárt. Az Accenture 3,2 százalékkal emelkedett, miután a Standard & Poor's bejelentette, az informatikai vállalat a jövő hónaptól kezdve átveszi a Marshall & Ilsley helyét az S&P 500 indexben. Kedden mutatta be a Microsoft Office szoftvercsomag internetes változatát, amely a manapság egyre népszerűbb cloud computingre (felhő technológia) támaszkodik, ennek köszönhetően a cég papírjai 2,38 százalékkal erősödtek.
MTI