A Deutsche Bank és az UniCredit vezetésével összesen 73 milliárd eurónyi tőkeemelésre lenne szükségük a legnagyobb európai bankoknak - olvasható a Merrill lynch hétfői elemzésében. Ekkora összeget a piacról jelenleg nehéz előtermeteni, ezért fontos, hogy egyre több európai kormány tegye le a voksát a bankmentés mellett.
A számítások szerint a Deutsche Bank tőkéjét 8,9 milliárd euróval kéne megemelni, az UniCreditnek pedig 7,4 milliárd eurónyi tőkeinjekcióra lenne szüksége a Merrill elemzői szerint. "Ilyen mértékű tőkebevonást végrehajtani nem egyszerű a mostani környezetben. A legtöbb esetben várhatóan állami segítségre lesz szükség" - vélik a szakemberek.
Európában több kormány már döntött a bankok tőkeemeléséről, több milliárd eurót fektettek be a régió legnagyobb bankjaiba. A svájci kormány például a UBS esetében segített, míg a brit állam a Royal Bank of Scotland résztulajdonosa lett a tőke ellenében. Az állami beavatkozás azonban több európai bankot védtelenül hagyott, voltak, akik kimaradtak az állami osztogatásokból.
Az elemzők szerint a bankok tőkehelyzete a mostani szituációban előtérbe került, ugyanis a befektetők nem szívesen vesznek olyan pénzintézetek részvényeiből, melyek nincsenek kellőképpen feltőkésítve.
A Merrill számításai szerint a francia BNP Paribas 7,3 milliárd eurós tőkeemelésre szorulna, a brit Barclays pedig a múlt héten bejelentett 6,5 milliárd font mellett további 5,1 milliárd eurós tőkével érezhetné magát biztonságban. Mindezek mellett az ír kormánynak szembe kell majd néznie az Allied Irish Bank tőkeproblémáival, míg a német kabinet a Commerzbanknak lesz kénytelen további pénzt juttatni.