4p

Továbbra sincs könnyű helyzetben a Fed a ma végződő szokásos két napos ülésezésén, melynek eredményét közép-európai idő szerint 20:15 kor tudjuk meg.

Hát így állunk. Jó képet ad az egészről a GM sokat hivatkozott legutóbbi "eredménye", mely közel 28 dolláros veszteség részvényenként. A részvények most 9-10 dollár között ketyegnek. Ezen a szinten már opciót sem kell venni a GM részvényre, hiszen a részvények maguk már opciók. A cég most már szinte (még nem de jure...) a hitelezők kezében van a mérleg saját tőke és hitelsorait szemlélve, hiszen azok felhalmozott, görgetett veszteséget és több tízmilliárdos adósságállományt tartalmaznak. De itt nem csak a GM-ről van szó.

A gazdaság többi ága is (nem csak az autóipar) továbbra is küzd a hitelpiaci válság és a többéves nyersanyagrally következményeivel: elbocsátások, a megtakarítások és a fizetések lassú, reálértelemben vett elértéktelenedése. A magas infláció (nem a headline, hanem amit az emberek mindennapi bevásárlásaikkor éreznek), mely az említett nyersanyagrally eredménye csak tetézi az elbocsájtásokból adódó problémákat.

Az elmúlt héten a Fed és az amerikai kormány is több gazdaságstabilizáló intézkedést vezetett be: a korábban jelzáloghiteleket felvett körülményeit stabilizálni szándékozó törvényt a múlt héten írta alá a még pár hónapig "uralkodó" G. W. Bush hasonlóan a FNMA, FHLMC és az FHLB szponzorált nagy jelzálogfinanszírozók szabályozásáról szólót. A Fed bevezetett egy több hónapos hitelezési konstrukciót is, ezzel kvázi elismerve, hogy a jelenlegi problémák még velünk maradnak egy ideig (és amíg ez így van ne számítsunk shortzárásokon túl nagyobb lélegzetvételű részvénypiaci hegymenetekre). Az alábbi ábrán jól látható, hogy a piaci várakozások (3 illetve 6 hónapos) a Fed fund és a bankközi hitelezési kamatok közti különbségre (spread) továbbra is magasak, még ha az említett Fed-intézkedés valamelyest csillapított is a feszült helyzeten.


A Fed nagy problémája a magas inflációs várakozásokban keresendő. Egyik oldalról a gazdaság rohamosan lassul, mely a hitelezési körülmények enyhítését indokolja, a másik oldalon viszont a magas inflációs várakozások miatt a Fed a hitelességével játszik, ha nem lép fel erőteljesen (a verbális intervenciókon és kommentárokon túl) ellene.

Némi lélegzetvételnyi szünethez juthat talán a FED a fogyasztó és a gazdaság a következő 12 hónapban. A munkanélküliség megugrásával, a béremelések egyértelmű lassulásával és az elmúlt hetekben megkezdődött nyersanyagpiaci pozíciók tisztítgatásával vagy korrekcióval a jelentősen csökkenhet az inflációs nyomás. Az alábbi ábra a béremelések és a munkanélküliség alakulását mutatja (forrás Lehman).


Ez azt jelentheti, ha a nyersanyagárak továbbra is stabilak maradnak ezen a szinten, akkor a jövő évben a headline infláció akár lecsökkenhet 2 százalék körülire is a jelenlegi 5 százalék körüli szintről - jelentősen csökkentve az inflációs nyomást..
A fogyasztói inflációs várakozások is lassú csökkenést mutattak az elmúlt mintavételnél, melyben a következő 5-10 évre várt infláció 3,4 százalékról 3,2 százalékra esett vissza.

Azaz az inflációs oldalon a Fed kap némi táamszt majd várhatóan, melyhez az ECB hátszele által várhatóan némileg megerősödő dollár is pozitívan járul majd hozzá. Mindez azt jelenti, hogy a Fed - bár hangoztatva az inflációs aggodalmát (Mishkin például számszerűsített inflációs cél bevezetsését szorgalmazta nemrégiben) - megmaradhat a jelenlegi alapkamat mellet, segítve a bankszektor kúráját. Várakozásom így a 2 százalékos kamatszint a mai ülés után is, melyet az inflációs fronton tapasztalható lassú enyhülés és az USA gazdaságának továbbra is igen jelentős problémái támasztanak alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!