Az Európai Központi Bank elnöke szerint még nem jött el az ideje, hogy az EKB megkezdje a kihátrálást azokból a rendkívüli intézkedésekből, amelyeket a válság miatt foganatosított.
Jean-Claude Trichet, aki a velencei Ca' Foscari Egyetemen tartott előadást a válságról, elmondta: az EKB kormányzótanácsa szerint korai lenne a válságot "legyőzöttnek" tekinteni.
Folytatódik a kilábalás az euróövezetben, megállt a gazdaság szabadesése - mondta csütörtökön az Európai Központi Bank elnöke azután, hogy az EKB változatlanul, 1 százalékos szinten hagyta az irányadó kamatot.
Trichet szerint a jelenlegi kamatszint megfelelő, összhangban van az euróövezet gazdaságának állapotával, mindamellett óvott a túlzott derűlátástól. Az EKB elnöke szerint a makrogazdasági mutatók arra utalnak, hogy az euróövezetben folytatódik a fellendülés, az eurózóna az export növekedéséből profitálhat, s ez ösztönzést adhat a pénzügyi rendszernek, de még sok a bizonytalansági tényező.
Az EKB prognózisa szerint az euróövezet gazdasága az idén 4,1 százalékkal csökken, és jövőre 0,2 százalékkal növekszik, az infláció 0,4 százalék körül lesz idén, és 1,2 százalék jövőre.
Trichet az eurózóna pénzügyminisztereinek október eleji göteborgi ülésén azt mondta, hogy az eurózónában 2011-ben be kell fejezni a gazdaságélénkítést és legkésőbb ugyanebben az évben meg kell kezdeni a hatalmasra nőtt közadósság visszafizetését. Azzal érvelt, hogy az "exit stratégia" alapvető a gazdasági növekedés eléréséhez, és a gazdasági bizalom helyreállításához.
Jean-Claude Juncker, luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke viszont úgy vélte: az euróövezet kormányainak meg kell várniuk a november 3-án esedékes új gazdasági előrejelzést. (MTI)