A szerda reggeli erősödést követően csütörtökön ismét lefelé fordultak a vezető ázsiai részvényindexek, miután Kína bejelentette, hogy vissza akarja fogni felesleges kapacitását és befektetéseit. A hírre minden jelentős távol-keleti piac eséssel reagált, az utóbbi napok hullámzásából az látszik, hogy nagyon bizonytalan a befektetők hangulata.
10 473 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,56 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értékénél. A hongkongi Hang Seng 1,26 százalékot veszített a nap második felére, míg a Shanghai Composite 0,92 százalékos mínuszban volt. Közel egy százalékkal esett vissza a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, a tajvani mutató pedig 0,42 százalékot veszített értékéből.
Az utóbbi időszakban szinte naponta ingadozik a hangulat, amiből az látszik, hogy egyelőre a befektetők is bizonytalanok, további konkrét hírekre várnak. Ilyen hír volt csütörtökön, hogy Kína bejelentette: azt tervezi, hogy visszafogja felesleges termelését és befektetéseit, amíg ki nem derül, hogy a világgazdaság jelenlegi javulása mennyire fenntartható. A távol-keleti ország elsősorban az acél- és cementiparban csökkentené termelését.
Szakemberek szerint a kínai kormány döntése hosszú távon pozitív a gazdaságra nézve, rövidtávon azonban a profit csökkenésével jár. A legtöbb elemző szerint azért volt szükség erre a lépésre, mert a kormány 4 milliárd jüanos gazdaságélénkítő programja sok területen túltermelést okozott.
A március óta tartó rally is elbizonytalanítja a befektetőket, hiszen hiába jelennek meg sorra pozitív makroadatok, a többség meglepődne, ha még további emelkedési potenciál lenne a részvénypiacokban az utóbbi majdnem fél év szárnyalása után.
Amerikában szerdán pozitív adat jelent meg a tartós fogyasztási cikkek megrendeléséről, azonban a statisztikák szerint jórészt a roncsprémiumnak volt köszönhető a javulás. Csütörtök délután közlik a tengerentúlon a második negyedéves GDP felülvizsgált adatát. Az első becslés 1 százalékos visszaesést jósolt, a szakemberek arra számítanak, hogy ezt most kismértékben lefelé módosítják.
Az olaj ára csütörtök reggelre 71 dollár környékére esett, ami azt jelenti, hogy néhány nap leforgása alatt mintegy 5 dollárral lett olcsób egy hordó nyersanyag.